Wiara bez uprzedzeń. Osoby LGTB+ w Kościele

dig

We wtorek, 1 października w Hospicjum im. ks. Dutkiewicza odbyło się spotkanie dotyczące osób LGTB+ w Kościele, które poprowadziła Anna Strzałkowska. Do rozmowy została zaproszona Magdalena Łabędź, psycholożka i seksuolożka, która na początku rozszyfrowała skrót LGTB+.

Dlaczego jeszcze dziś osoby o innej niż hetero orientacji seksualnej lub psychoseksualnej traktuje się jako chorych i próbuje leczyć? Oto jedno z możliwych wyjaśnień — dawniej pod tym kątem badano głównie pacjentów zakładów psychiatrycznych.

Dziś nauka inaczej traktuje wyznaczniki pozwalające określić płeć. Wyznaczniki czysto zewnętrzne nie są jedynymi wyznacznikami. Co zatem decyduje o tym, że jesteśmy chłopcem czy dziewczynką, mężczyzną lub kobietą? Nauka nie daje tu tak prostej odpowiedzi. To kwestie naprawdę bardzo złożone.

dav

Rozmawialiśmy też o tym, z czym muszą się zmierzyć i z czym się mierzą osoby LGTB+, z jakim ostracyzmem, wykluczeniem. Ile jest prób samobójczych, ilu nastolatków ma myśli samobójcze z tego powodu. Anna Strzałkowska opowiedziała o spotkaniu z siostrą Jeannine Gramick, która założyła duszpasterstwo dla osób LGBT. Czy w Polsce możliwe jest takie duszpasterstwo?

dig

Spotkanie, bardzo ożywione, zakończyliśmy pytaniem: co my, katolicy możemy zrobić dla osób LGTB+, jak im pomóc? Czy może nie chcemy im pomóc? Czy zasługują na wykluczenie z Kościoła? Czy orientacja seksualna decyduje o tym, czy jest się zbawionym? Pytań pojawia się wiele.

Dodaj komentarz