W Dzień Papieski bez Mszy św.

Dziś składam interwencję i zażalenie. Raz na tydzień, w niedzielę o godzinie siódmej TVP1 służy transmisją niedzielnej mszy św. z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Za to należy się, oczywiście, wdzięczność. Ktoś taki jak ja ma bowiem zakodowane, by wtedy właśnie otworzyć Program I w TVP. Tymczasem w niedzielę 8 października nie było transmisji mszy ani Łagiewnik, tylko – bez żadnego uprzedzenia – przekaz koncertu liturgicznego. Rozumiem, że XVII Dzień Papieski ma swoje prawa, ale nie pojmę, czemu odbiorcom nie wyjaśnia się oddzielenia ich od przekazu, który nie tylko cenią, ale też go potrzebują.

Zupełnie niezależnie od tego: akcja z soboty 7 października – „Różaniec do granic” – budząca tyle znaków zapytania ze strony wszystkich ludzi dobrej woli, powinna chyba stać się tematem bardzo poważnej rozmowy. Z udziałem zarówno tych, którzy pozostali pesymistami, jak osobami, które przekonuje ta nowa forma „wiary otwartej”.

Ostatnie wydanie „Tygodnika Powszechnego” (41/2017) dopiero tę rozmowę rozpoczyna.

 

comments
Józefa Hennelowa

Józefa Hennelowa

publicystka, w latach 1948–2012 związana z „Tygodnikiem Powszechnym”, w tym od połowy lat 60. do 2007 roku jako zastępca redaktora naczelnego pisma. Posłanka na Sejm – najpierw z ramienia Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, potem Unii Demokratycznej – w latach 1989-93. Autorka licznych artykułów, komentarzy, a także książek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.