Pytanie o Niepodległą

Dawno temu co tydzień publikowałam felieton na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Teraz jednak rzadko recenzuję teksty ukazujące się na łamach mojego dawnego pisma, mimo że od ponad sześciu lat ogłaszam komentarze na stronie internetowej klubów zrzeszających jego czytelników. Tym razem jednak muszę zrobić inaczej, a to z racji artykułów, które ukazały się w „Tygodniku” z okazji Święta Niepodległości („TP” nr 46/2018). To wydanie budzi we mnie wyjątkowo wiele emocji – albo krytycznych, albo pełnych niepokoju. Czytaj więcej »

Poza murami

Przemówienie wygłoszone 22 września 2018 roku przez papieża Franciszka w sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w wileńskiej Ostrej Bramie, które znaleziono dla mnie w zasobach internetowych Katolickiej Agencji Informacyjnej, jest przesłaniem, które powinno stać się równie bezcenne, jak sama Ostra Brama. Czytaj więcej »

Parę spraw do zapamiętania

Powiedzmy sobie szczerze: najcenniejsza podczas zjazdu Klubów „Tygodnika Powszechnego”, który odbył się w Krakowie w dniach 13–15 października, była dyskusja „Państwo świeckie po chrześcijańsku urządzone”, z udziałem Ewy Łętowskiej, Radosława Ptaszyńskiego i Andrzeja Zolla. Słuchacze wypełnili szczelnie salę w siedzibie Polskiej Akademii Umiejętności, gdzie debata się odbyła. Nic tylko czekać, aż jej zapis zostanie opublikowany, oby w samym „Tygodniku Powszechnym”. Czytaj więcej »

Wojna zamiast rozmowy

Od kilku dni media informują o powstaniu w Poznaniu Punktu Profilaktyki Intymnej – pierwszej tego typu w Polsce przychodni ginekologicznej, która będzie dostępna całą dobę i bezpłatna dla wszystkich mieszkańców Poznania, także nieubezpieczonych. Dla mnie jest to informacja jedna z najpoważniejszych i najtrudniejszych. Wymaga ona bezwzględnie dyskusji bez porównania bardziej poważnej i precyzyjnej, niż ta, którą dotąd zaprezentowano. Nie sprzyja jej tempo mówienia czy machanie rękami. Jak dotąd nie padło przecież ani słowo o tym, że personel nie będzie posługiwał się klauzulą sumienia. Czytaj więcej »

Zadanie łączenia

Papież Franciszek odwiedza właśnie kraje bałtyckie: Litwę, Łotwę i Estonię. Jeden dzień spędził w Wilnie – mieście wyjątkowym, bo przecież jest to miejsce z sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej, katedralną kaplicą z trumną św. Kazimierza Jagiellończyka, świątynią poświęconą Miłosierdziu Bożemu z obrazem Chrystusa z wizji św. siostry Faustyny Kowalskiej, uznanym przez nią za najbardziej autentyczny. Czytaj więcej »

Powinność

Właśnie dlatego, że media aż się gotują od sensacji i podniecenia, każdy z tych, którzy czują się związani z Kościołem, powinien bezwzględnie stanąć przy papieżu Franciszku i popierać realizowaną przez niego misję. To jest nasza najgłębsza powinność, nie dowolny wybór.