Trudne dziedzictwo. W poszukiwaniu tożsamości – spotkanie z Aleksandrą Domańską

“Penelopa narodów –

Co utkała to pruła

Zalotników zachłanność

Dopełniła jej los …”

Ten wers z piosenki Jacka Kaczmarskiego, będący mottem książki Aleksandry Domańskiej „Bohatyrowicze. Szkice do portretu”, w swej zwięzłości oddaje wiele z jej przekazu i sam w sobie jest zachętą do spotkania i rozmowy.

Autorka w ciekawy i przyciągający uwagę sposób, odwołując się do klasycznych dzieł literatury, podejmuje temat naszego duchowego dziedzictwa i kształtowania się tożsamości kulturowej i narodowej, będących schedą pokoleń, z którą do tej pory nie potrafimy się uporać.

“Rola myślenia wobec iluzji jest podwójna. Polega na zdemaskowaniu iluzji i na pokazaniu jej prawdy. Bo nie ma iluzji bez okrucha zawartej w niej prawdy.” pisze ks. J Tischner w  swojej książce “Etyka Solidarności” i to myślenie nad polską iluzją w poszukiwaniu prawdy jest na bardzo potrzebne.

Zapraszamy na spotkanie zatytułowane: „Trudne dziedzictwo. W poszukiwaniu tożsamości” w czwartek, 13 lutego o godzinie 19:00 do Sali KIK  przy ul Freta 20/24 A (II piętro).

Gościem Warszawskiego klubu będzie Aleksandra Domańska – pisarka, reżyserka, absolwentka Filologii Polskiej UW i Reżyserii Dramatu PWST Kraków, autorka spektakli teatralnych, telewizyjnych i filmu dokumentalnego „Wilcza 11”, a także książek: „Ulica cioci Oli”, „Ulica Pogodna” i „Grzybowska 6/10. Lament”.

Z autorka rozmawiać będzie Paweł Stachowiak — politolog, historyk, wykładowca na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Zajmuje się najnowszą historią Polski, problemami pamięci zbiorowej i polityki pamięci, a także funkcjonowaniem Kościoła w życiu publicznym. Jest członkiem Klubu „Tygodnika Powszechnego” w Poznaniu.

Po spotkaniu będzie można kupić książkę w promocyjnej cenie.

Zapraszamy!

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Nadchodzące wydarzenia:
[eventlist categories="6" whitelabel = true noresults="Brak nadchodzących wydarzeń" limit=15]