W Trójmieście rozmawialiśmy o Kościele w Polsce z ojcem Józefem Puciłowskim

W środę, 11 września,  w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku spotkaliśmy się z dominikaninem o. Józefem Puciłowskim, aby porozmawiać o sprawie dla nas ważnej — o Kościele. Niepokoi nas to, co się w nim dzieje, martwimy się podziałem, który w nim nastąpił. Nie chcemy tego podziału, nie zgadzamy się na to, co do tego podziału prowadzi.

Kościół nie powinien być podzielony, ale powinien być różnorodny. Podobnego zdania jest nasz Gość. W sposób wyraźny wyraził swoje zdanie na temat wykorzystywania ambony do polityki, angażowania się Kościoła w politykę i nieewangelicznych wypowiedzi.

Prowadzący spotkanie Ryszard Bongowski i uczestnicy zadawali o. Józefowi bardzo trudne i niekiedy niewygodne pytania. Jaka była konkluzja tej rozmowy? Potrzebny jest dialog świeckich z duchownym. Dziś świeccy chcą mieć wpływ na to, co się dzieje w Kościele, który przecież tworzą, nie chcą być pomijani. Należy tworzyć zatem grupy, w których rozmawia się i dyskutuje. Ale, potrzebna też jest wiedza teologiczna. Księży powinno przygotować się do prowadzenia w sposób dojrzały, mądry małych grup dyskusyjnych. Myślę, że kluby “Tygodnika Powszechnego” tworzą właśnie takie grupy. Zaczyn więc już jest.

Na tym dyskusja się nie wyczerpała. Nadal będziemy ją prowadzić 🙂

 

Dodaj komentarz