Spotkanie z Szymonem J. Wróblem w Bielsku-Białej

W bielskim Klubie “Tygodnika Powszechnego” odbyło się spotkanie z Szymonem J. Wróblem, autorem książki „Ojciec, czyli o Pieronku”, a także reżyserem filmów „Z domu” oraz „Jego oczami”. Podczas spotkania gość przybliżył kulisy powstania książki, a także opowiedział o tym, jak wspomina biskupa Pieronka i jak kształtowały się ich relacje.
Autor rozpoczął od nawiązania do swojego wcześniejszego filmu „Z domu” (opowiadającego o losach wysiedlonych mieszkańców Żywiecczyzny), który znacząco przyczynił się do powstania pomysłu na opracowanie kolejnego materiału, tym razem o biskupie Pieronku.

Reżyser opowiedział o tym, w jaki sposób lokalne środowisko ukształtowało późniejszą drogę życiową biskupa. Wspomniał również, jak dużą rolę w życiu duchownego odegrała rodzina, w tym ojciec, Władysław Pieronek, który wyróżniał się troską o lokalną społeczność i kulturę góralską, uwieczniając jej charakter w licznych wierszach pisanych także gwarą. Podczas spotkania autor przedstawił wiele archiwalnych zdjęć oraz materiałów filmowych, ukazujących biskupa Tadeusza Pieronka jako osobę medialną, dyplomatyczną, jednak niebojącą się bronić własnego zdania.
Autor wspominał biskupa nie tylko jako wysoko postawionego duchownego, który wpływał na funkcjonowanie licznych organizacji kościelnych oraz na konstytucję czy powstanie Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, ale także opisał go jako sprawnie broniącego swoich przekonań mówcę oraz jako osobę, która mimo piastowanej funkcji nie zabiegała o medialny rozgłos, skupiając się raczej na życiu w zgodzie z własnymi przekonaniami oraz na rozwoju swojej duchowości.

Tagi: biskup Tadeusz Pieronek, książka, „Ojciec, czyli o Pieronku”, Szymon J. Wróbel

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Nadchodzące wydarzenia:

[eventlist categories=”30″ whitelabel = true noresults=”Brak nadchodzących wydarzeń” limit=10]

Kontakt

Ogólny i z redakcją:
kontakt@klubtygodnika.pl

Kontakt z wybranym klubem:
miasto@klubtygodnika.pl (np. dla Gliwic gliwice@klubtygodnika.pl)

Chcesz założyć nowy klub? Pisz na adres:
nowekluby@klubtygodnika.pl