Spotkanie z o. Wacławem Oszajcą w Warszawie

Cud poezji i sztuki. Innego cudu nie będzie, ale mamy te, które już istnieją, będąc wyrazem najważniejszego. Cud piękna, cud poezji i sztuki,  które przemawiają do nas językiem teologicznym. O tym rozmawialiśmy na czwartkowym spotkaniu z Ojcem Wacławem Oszajcą w Warszawie.

W ostatnio wydanej książce, rozmowach spisanych przez dziennikarza Więzi Damiana Jankowskiego, o. Oszajca, w jednym z rozdziałów mówi, że poezja była dla niego poszukiwaniem wyrazu, wypełnieniem potrzeby znalezienia języka porozumienia z drugim człowiekiem. Jest też językiem łączącym sacrum i profanum, będącym wyrazem wewnętrznych sprzeczności.
Na spotkaniu ojciec Oszajca przywołując  kilka tekstów ewangelicznych  zobrazował  je za pomocą konkretnych dzieł sztuki i  pokazał, jak można w nich  odkrywać i odczytywać w głębszy przekaz i sens. Jak teologicznym traktatem staje się  prosty wiersz, a obraz pokazuje istotę życia i śmierci tak sztuka ma swoją drogę odkrywania prawdy i jest lepszym miejscem poznania Boga, powiedział nasz gość. Jest to bardzo piękne i prawdziwe stwierdzenie.
„dzisiaj nie boje się używać wielkich słów one w nas jak ziarenka maku dopiero kiełkują …” pisze w jednym z wierszy o. Oszajca. Kilka rzeczy na pewno może  wykiełkować z powiedzianych na spotkaniu słów:  odwaga rozumienia zdrady, przebaczenia, miłosierdzi, przyjaźni, zdolność ujrzenia życia poza jego granicami, przyjęcie śmierci niebędącej granicą, czy choćby zrozumienia zdolności sprawczej małych „ziarenek” działania, nie w izolacji i nie licząc na tłumy. Domagajcie się swojej prawdy mówił o. Oszajca.
Nie obeszło się bez rozmowy o klerykalizmie i naszej roli i woli w Kościele, o tym w jakim stopniu kapłanie są rzeczywiście prezbiterianami, i dla kogo są biskupi.  O tym jeszcze porozmawiamy z jezuitą, gdy już przeczytamy ostatni z nim wywiad „Innego cudu nie będzie” (Wydawnictwo WAM).
“Nie martwcie się, czy jest was dużo czy mało, bo nawet mało może  znaczyć  bardzo wiele” – takim przekazem ze strony naszego Gościa zakończyło się spotkanie.
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Nadchodzące wydarzenia:
[eventlist categories="6" whitelabel = true noresults="Brak nadchodzących wydarzeń" limit=15]