Spotkanie z Andrzejem Szadkowskim i Pawłem Ziętarą

Klub “Tygodnika Powszechnego” w Lublinie, Wydawnictwo LTW oraz Dom Kultury LSM zapraszają na promocję książki Pawła Ziętary “Podwójne życie emigranta. Rozmowa z Andrzejem Szadkowskim”.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 20 stycznia 2020 r. o godz. 18:00 w Domu Kultury LSM (ul. Wallenroda 4A), a poprowadzi je dr Małgorzata Choma-Jusińska (IPN, Oddział w Lublinie).

Kim jest Andrzej Szadkowski? To przedstawiciel drugiego pokolenia polskiej emigracji wojennej w Wielkiej Brytanii, syn Zygmunta Szadkowskiego, oficera WP, który w czasie wojny organizował polskie harcerstwo na Bliskim Wschodzie, potem pełnił ważną rolę we władzach emigracyjnych, a w 1990 r. był członkiem delegacji, która przywiozła do Polski insygnia rządu na uchodźstwie i przekazała je Lechowi Wałęsie.

Szadkowski syna wychował tak, by nie miał wątpliwości, że do Polski może wrócić dopiero wtedy, gdy nie będą nią rządzić komuniści. Na początku lat 60., dzięki kontaktom gen. Władysława Andersa z francuskimi władzami wojskowymi, Andrzej wraz z grupą mieszkających w Wielkiej Brytanii Polaków został przeszkolony w skokach ze spadochronem. Miał zostać zrzucony w Polsce, gdyby po kryzysie kubańskim jesienią 1962 r. wybuchła trzecia wojna światowa. Na szczęście nie było to potrzebne, a w 1990 r. nie musiał lądować ze spadochronem, lecz oficjalnie przyleciał na Okęcie. Został w Polsce. O skokach sprzed ponad pół wieku przypomina mu odznaka i ból w lewej stopie.

Paweł Ziętara to historyk i adwokat, związany z Uniwersytetem Warszawskim doktor nauk humanistycznych, który od trzech dekad zajmuje się dziejami polskiej emigracji po II wojnie światowej. Jego zasługą jest prowadzenie rozmowy z Szadkowskim w taki sposób, że czyta się ją jak powieść sensacyjną.

Z recenzji Tomasza Sobieckiego (“RP”):
“„Podwójne życie emigranta” – [tak] zatytułowany jest wywiad rzeka, który ukazał się nakładem wydawnictwa LTW. Szadkowski opowiada o pewnego rodzaju schizofrenii – z jednej strony o dorastaniu w londyńskich szkołach, wśród angielskich rówieśników, o studiach i początkach kariery, a z drugiej – o rodzinnym wychowaniu w antykomunistycznym duchu, o formacji w harcerstwie przechowującym polskość i przedwojenne tradycje. Takie mentalne rozdarcie było udziałem nie tylko Szadkowskiego, lecz także sporej części polskiej emigracji powojennej. I właśnie to jest siłą książki – choć ma jednego bohatera, opisuje dramatyczne losy i dylematy wielu Polaków skazanych na życie poza ojczyzną.
(…) Książka jest więc z jednej strony kopalnią wiedzy dla badaczy polskich losów, a z drugiej wciągającą opowieścią dla tych, którym emigracja kojarzy się z wyjazdami Polaków już w XXI stuleciu”.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Dodaj komentarz