Sądy i sędziowie – konsekwencje nowelizacji ustaw sądowych

Zielonogórski Klub „Tygodnika Powszechnego” i Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA Oddział w Zielonej Górze zaprasza na spotkanie z sędzią Igorem Tuleyą.

O naszym Gościu:

Sędzia Igor Tuleya, polski prawnik, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie oraz były rzecznik tego sądu to jeden z głośnych krytyków przeprowadzanej przez PiS  reformy wymiaru sprawiedliwości. Igor Tuleya jest także jednym z najbardziej rozpoznawalnych członków stowarzyszenia “Iustitia”. W październiku 2019 sędzia Igor Tuleya został  laureatem nagrody im. adw. Edwarda Wendego.

Odbierając nagrodę sędzia Igor Tuleya  powiedział, że odwagi dodaje mu trwanie przy takich wartościach jak: bycie uczciwym, niezmienianie poglądów, mówienie otwarcie co się myśli, mając świadomość konsekwencji. Przyznaną nagrodę finansową w wysokości 15 tys. zł  przekazał na fundację „Dajemy dzieciom siłę”.

 Kiedy sejm głosował nad „kagańcową” ustawą dyscyplinarną wobec sędziów, do obywateli zebranych przed gmachem przemawiali m.in. sędzia Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński oraz sędzia Igor Tuleya, który zgłosił się z pytaniem prejudycjalnym dotyczącym zgodności PiS-owskiej reformy sprawiedliwości ze standardami UE.

Tłumowi skandującemu hasło „Wolne sądy” dziękował tymi słowami: „Obywatele mają prawo walczyć o niezależne od władzy wykonawczej i ustawodawczej, od władzy polityków sądy. A sędziowie mają obowiązek o tym mówić i również walczyć” […] To, że wypowiadamy się na ten temat, że bronimy wartości zapisanych w Konstytucji – to nie jest polityka, to nasz obowiązek. A jeżeli obywatele walczą o niezależne sądy, to sędziowie powinni pokazać, jak im na tych niezależnych sądach zależy”.

Moderatorem spotkania będzie Konrad Stanglewicz.

Zapraszamy w poniedziałek, 17 lutego, godz. 17.00  do Piekarni Cichej Kobiety przy ul. Fabrycznej 13  w Zielonej Górze.

Wstęp wolny.

Dodaj komentarz