Równość i różnorodność

Klub „TP” Warszawa zaprasza w czwartek, 10 września   godz. 19.00 na spotkanie on-line „Równość w różnorodności. Zauważyć się i zrozumieć” z udziałem Anny Strzałkowskiej i Marcina Dzierżanowskiego.  Link do spotkania

https://zoom.us/j/95671530205?pwd=MVEwMWVzcnVZMnR4cVVLY1FncWtDdz09

Dotychczasowe podejście katolików do osób LGBT wymaga głębokiej i zasadniczej rewizji, a refleksji na temat stosunku wierzących do osób LGBT muszą dokonać ludzi świeccy, nie licząc na wsparcie duchowieństwa, napisał Marcin Dzierżanowski dwa lata temu w Magazynie Kontakt.  Dziś wiemy, że dotyczy to nie tylko polskich katolików, ale całego społeczeństwa świadomego niesprawiedliwości, która powinna zmobilizować do tej refleksji, bo „spośród różnych rodzajów homofobii, największym wyzwaniem jest „homofobia ludzi łagodnych i dobrych””

Co przez nią rozumiemy, skąd się bierze i jakie są jej objawy?  Co to znaczy być  “normalną/normalnym”,  “taką/takim jak inni”,  co to znaczy być sobą? Normalne życie, normalna rodzina – jak rozumiemy  tego rodzaju normy?  Czy i kto je nam narzuca? A jeżeli, to dla czyjego dobra i czy przypadkiem nienarzucane są one przede wszystkim nam „normatywnym”? Jakim językiem do siebie chcemy mówić i jakie są granice ingerencji w życie drugiego człowieka? Jak słuchać i jak rozmawiać ze sobą, by nie było już „my” i „ono” a różnorodność i życie w prawdzie stały się wspólną normą?

Spróbujemy odpowiedzieć sobie na te pytania. To ważne, gdyż  wydaje się, że jak długo proces otwarcia się na innych będzie próbą dopasowania ich do naszych jednostronnie wypracowanych norm, tak długo nie mówimy ani o wolności, ani o tolerancji, ani o sprawiedliwości. „Tu spotkałam ludzi, dzięki którym znów czuje się wspólnotą, dla których Kościół jest znakiem pokoju i otwartości, którzy z odwagą stają w obronie wykluczonych poniżonych i bitych — dziś osób LGBT” napisała w akcji promującej Kluby „TP” Ania Strzałkowska i to jest wyzwanie, by takiej postawy być świadectwem. Dlatego musimy jak najlepiej zrozumieć się nawzajem.

Nasi Goście:

Anna Strzałkowska jest psycholożką, socjolożką, współprzewodniczącą Gdańskiej Rady do Spraw Równego Traktowania i przedstawicielkę Tolerado — Stowarzyszenia na Rzecz Osób LGBT.

Marcina Dzierżanowskiego jest dziennikarzem i publicystą, wieloletnim prezesem Fundacji “Wiara i Tęcza”, jednym z inicjatorów akcji “Przekażmy sobie znak pokoju”

Polecamy dwa teksty z „Tygodnika Powszechnego”:

„Jak przekonać większość”, rozmowa Moniki Ochędowskiej z Katarzyna Jaśko

oraz

Mam swoje miejsce”, rozmowa Michała Okońskiego z Michałem Oleszczykiem

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj komentarz