Relacja z debaty “Pękający Kościół”

Tym razem wysłuchaliśmy co na ten temat myślą redaktor Miesięcznika Znak i były redaktor “Tygodnika Powszechnego” – Janusz Poniewierski i przedstawicielka młodych katolików i nieformalnej grupy Wiara i Społeczeństwo — Ewelina Pytel. Debatę prowadził Mateusz Burzyk, również redaktor miesięcznika, a zorganizowała ją Anna Niżegorodcew, współkoordynatorka krakowskiego Klubu TP.

Mówiąc w największym skrócie, debata uświadomiła uczestnikom rysy i pęknięcia w Kościele Katolickim, i to nie tylko w Polsce. Jedno z najpoważniejszych pęknięć rysuje się już od czasów Soboru Watykańskiego II. Jest to podział na tradycjonalistów (integrystów) a zwolenników zmian (progresistów). Nową odsłoną, wyraźnie ukazującą to pęknięcie, jest pontyfikat papieża Franciszka. W Polsce, zwłaszcza w ostatnim okresie, ta podstawowa rysa powadzi do pogłębiającego się podziału pomiędzy większością hierarchii i duchowieństwa oraz tradycjonalistycznie nastawionymi świeckimi a częścią bardziej otwartych świeckich, którzy czują się „bezdomni”, czyli odsuwani od Kościoła. Istniejący obecnie w Polsce sojusz „tronu z ołtarzem” nie sprzyja zasypywaniu podziałów.

Debatujący ukazali trudności podjęcia dialogu z inaczej myślącymi, i to po obu stronach podziału. Tym samym uświadomili nam konieczność, wynikającą bezpośrednio z naszej wiary, wzniesienia się ponad podziałami, szukania spraw wspólnych i rozwijania w sobie umiejętności akceptowania różnorodności w Kościele. Żeby posłużyć się porównaniem przywołanym przez dyskutantów, pęknięcia w Kościele są jak pęknięcia tamy, które są groźne, lecz istnieje szansa, że mogą jeszcze zostać naprawione. Wnioski, jakie mogliśmy wyciągnąć z dyskusji zabrzmiały w głosach z sali – starajmy się działać nie czekając na inicjatywy duchowieństwa, pisać listy (szczególnie wspierające odważnych duchownych), spotykać się w małych grupach, aby czytać Pismo św., a także być bardziej widocznymi w przestrzeni publicznej, jako katolicy protestujący przeciwko nieewangelicznym słowom i zachowaniom.

Nagranie całej debaty autorstwa Krzysztofa Nowaka jest dostępne pod linkiem TUTAJ

Dodaj komentarz