Redaktor Joachim Trenkner (1935 – 2020) – wspomnienie…  

Przyjęłam z głębokim smutkiem wiadomość o śmierci Redaktora Joachima Trenknera.

Planując w 2005 roku organizację III Dni Niemieckich na Uniwersytecie Zielonogórskim, odkryłam w stopce redakcyjnej „Tygodnika Powszechnego” nazwisko Joachima Trenknera.  Skontaktowałam się telefonicznie z Redakcją i rozmawiałam z red. Wojciechem Pięciakiem, specjalistą od problematyki niemieckiej. Po moich, przekonywujących zapewne, wyjaśnieniach otrzymałam prywatny numer red. Joachima Trenknera.

Dowiedziałam się wówczas, że red. Joachim Trenkner mieszka w Berlinie. Miałam szczęście. Red. Joachim Trenkner nie dał się długo prosić i przyjechał na spotkanie w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. K. Norwida w Zielonej Górze z promocją swojej, wówczas nowo wydanej, książki: ”Naród z przeszłością”.

Inna fascynująca książka „Niemieckie lustro” z 2011 roku to wywiad – rzeka z red. Joachimem Trenknerem przeprowadzony przez Paulinę Gulińską-Jurgiel. Tytuł tej książki, opatrzonej wstępem ks. Adama Bonieckiego, zaproponował red. Wojciech Pięciak.

We wstępie czytamy: „Ten niemówiący po polsku berlińczyk należy do redakcji „Tygodnika Powszechnego” – ku wielkiej naszej satysfakcji, bo na jego tekstach można się uczyć dziennikarskiego rzemiosła: rzeczowości, kompetencji, jasności i zwięzłości”.

W książce jest też mowa o Zielonej Górze. To tu, przygotowując materiał dla telewizji w latach 80-tych, red. J. Trenkner usłyszał i zapamiętał słowa: ”Myślę, że człowiek czuje się najlepiej tam, gdzie się urodził i spędził dzieciństwo, dlatego czuję się tu [w Zielonej Górze]w domu, to w końcu moje miasto i mój kraj. Ale trzeba zajmować się historią swojej ojczyzny, a bez niemieckiej historii i kultury nie można dziś dostrzec historycznych wpływów na sztukę i architekturę”.

Dziś nazywamy to kulturą pamięci, dziedzictwem europejskim, kiedyś było inaczej.

Sądzę, że red. Joachim Trenkner zachował nasze miasto w dobrej pamięci.

 

Barbara Krzeszewska-Zmyślony członkini zielonogórskiego Klubu „TP”

 

 

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Nadchodzące wydarzenia:
Brak nadchodzacych wydarzeń

Koorydnatorzy
Bożena Ostrowska - Koordynatorka
Konrad Stanglewicz - Zastępca Koordynatorki