Posted on: 9 marca 2020 Posted by: Janina Rogolińska-Pieronek Comments: 0

W  1995 r. Jerzy Turowicz w referacie wygłoszonym podczas obchodów 50-lecia powstania pisma w 1995 roku powiedział: „obecna sytuacja „Tygodnika” jest wynikiem podziałów tak na scenie politycznej, jak i w Kościele. Manifestowaną nieraz niechęć do naszego pisma odczuwamy jako coś, co jest krzywdzące i niesprawiedliwe, jak gdyby to, czym ‚Tygodnik’ był i czego dokonał w ciągu minionych 50 lat było bez wartości i znaczenia’.

Te słowa sprzed 25 lat zacytowała red. Anna Mateja prowadząca  spotkanie klubu  w Bielsku-Białej, spotkanie poprzedzające rocznicę wydania pierwszego numeru „Tygodnika Powszechnego”.

Rozmowa toczyła się w gronie długoletnich czytelników oraz zaproszonych Gości: dr Janusza Okrzesika, red. Artura Strzeleckiego i red. Marcina Żyły. Reprezentowali różne pokolenia twórców i czytelników pisma, stąd pytania o rolę „Tygodnika” w minionych latach. Były wspomnienia i rozmowa na temat obecnych podziałów w Polsce  i Kościele, a słowa Jerzego Turowicza zabrzmiały zaskakująco aktualnie.

comments

Leave a Comment