Przed rocznicą pierwszego wydania „Tygodnika Powszechnego”

W  1995 r. Jerzy Turowicz w referacie wygłoszonym podczas obchodów 50-lecia powstania pisma w 1995 roku powiedział: “obecna sytuacja “Tygodnika” jest wynikiem podziałów tak na scenie politycznej, jak i w Kościele. Manifestowaną nieraz niechęć do naszego pisma odczuwamy jako coś, co jest krzywdzące i niesprawiedliwe, jak gdyby to, czym ‘Tygodnik’ był i czego dokonał w ciągu minionych 50 lat było bez wartości i znaczenia’.

Te słowa sprzed 25 lat zacytowała red. Anna Mateja prowadząca  spotkanie klubu  w Bielsku-Białej, spotkanie poprzedzające rocznicę wydania pierwszego numeru „Tygodnika Powszechnego”.

Rozmowa toczyła się w gronie długoletnich czytelników oraz zaproszonych Gości: dr Janusza Okrzesika, red. Artura Strzeleckiego i red. Marcina Żyły. Reprezentowali różne pokolenia twórców i czytelników pisma, stąd pytania o rolę „Tygodnika” w minionych latach. Były wspomnienia i rozmowa na temat obecnych podziałów w Polsce  i Kościele, a słowa Jerzego Turowicza zabrzmiały zaskakująco aktualnie.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Nadchodzące wydarzenia:

[eventlist categories=”30″ whitelabel = true noresults=”Brak nadchodzących wydarzeń” limit=10]

Kontakt

Ogólny i z redakcją:
kontakt@klubtygodnika.pl

Kontakt z wybranym klubem:
miasto@klubtygodnika.pl (np. dla Gliwic gliwice@klubtygodnika.pl)

Chcesz założyć nowy klub? Pisz na adres:
nowekluby@klubtygodnika.pl