prof. Mieczysław Inglot (1931-2019)

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że 23 marca zmarł prof. dr hab. Mieczysław Inglot, historyk literatury polskiej, edytor, emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Wrocławskiego, ceniony znawca literatury okresu romantyzmu, wybitny humanista, działacz społeczny, zasłużony członek Klubu “Tygodnika Powszechnego” we Wrocławiu.

Łączymy się w bólu z rodziną. W pamięci mamy spotkania z Profesorem, Jego wypowiedzi, rady, świadectwa, pomysły, anegdoty… Na zawsze pozostanie w naszych wspomnieniach jako wyjątkowa postać naszego środowiska, które z oddaniem współtworzył.

Prof. Mieczysław Inglot jako długoletni pracownik Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz kierownik Zakładu Metodyki Nauczania Języka i Literatury Polskiej wychował wiele pokoleń polonistów. Badacz i popularyzator twórczości Cypriana Kamila Norwida. Autor kilkuset publikacji naukowych dotyczących roli i tradycji Lwowa w kulturze polskiej, tematyki judaistycznej, metodyki nauczania języka polskiego i jej historii, literatury i kultury dziecięcej. Związany z Zakładem Narodowym im. Ossolińskich, m.in. jako autor Wstępów” do wydań dzieł Juliusza Słowackiego i Aleksandra Fredry, które ukazały się w serii Biblioteka Narodowa.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem Budowniczego Miasta Wrocławia, nagrodami ministerialnymi i rektorskimi.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się mszą świętą w Kościele Uniwersyteckim Najświętszego Imienia Jezus przy placu Uniwersyteckim 1 we Wrocławiu, 6 kwietnia, w sobotę, o godz. 10. Pogrzeb odbędzie się o godz. 12 na Cmentarzu Grabiszyńskim.

 

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Nadchodzące wydarzenia:
[eventlist categories="11" whitelabel = true noresults="Brak nadchodzących wydarzeń" limit=15]