Prof. Aleksander Hall o etyce solidarności

Etos solidarności to temat spotkania, które miało miejsce w Klubie Tygodnika Powszechnego” w Słupsku  17 kwietnia 2019 r. z udziałem prof. Aleksandra Halla.
W pamiętnym sierpniu 80-tego roku solidarność nie spadła znikąd. Ida solidarności przez wieki była przepowiadana, przekazywana i praktykowana jako wyraz wiary chrześcijańskiej i naszego człowieczeństwa (Tischner pisał o „solidarności sumienia” wskazując, że jest to wartość głęboko ludzka). W owym decydującym dla nas momencie dziejowym idea ta, wyssana z mlekiem matki, mimo że przez dziesięciolecia tłamszona przez nieludzki system, ostatecznie eksplodowała w 10-milionowym ruchu. Co z niej zostało? Co stało się z naszą międzyludzką solidarnością?

Prof. Aleksandr Hall jako świadek i uczestnik pamiętnego Sierpnia 80 w swoim wykładzie i rozmowie z uczestnikami spotkania ukazał tę część historii Polski, którą wyzwoliła w nas międzyludzka solidarność. Rozmawialiśmy o tym, jak idea solidarności jest dziś przeżywana, praktykowana i w jakim stopniu stanowi o etosie naszego społeczeństwa. Czy potencjał solidarności został dobrze wykorzystany? To pytanie ciągle domaga się odpowiedzi w naszym codziennym życiu poprzez gesty solidarności.

Spotkanie moderowali Kazimierz Kleina i Michał Rychert.

 

Dodaj komentarz