Posted on: 26 listopada 2019 Posted by: Michał Rychert Comments: 0

Iwan Krestew, jeden z najbardziej przenikliwych analityków współczesnej demokracji naszą epokę nazwał „wielkim populizmem”, stąd temat spotkania „Populizm, polityka, religia”, z udziałem politologa ks. prof. Janusza Balickiego z UKSW.

Była to okazja, aby znaleźć odpowiedź na pytania: Czym jest populizm, dokąd nas doprowadzi, czy populizm różni się od totalitaryzmu? Jaką rolę spełnia religia w systemach populistycznych? Chyba udało nam się zmierzyć z tematem, bądź co bądź politycznym, nie popadając w politykierstwo.

Cechą wyróżniającą populizm jest odwoływanie się do woli narodu i zawłaszczenie reprezentacji suwerena przez jedną partię. Efektem jest polityka wykluczenia wszystkich, którzy do niej nie należą, albo z nią nie sympatyzują. Partia populistyczna pod pozorem walki z elitami sama dokonuje zawłaszczenia państwa. Kościół przez populistów jest traktowany instrumentalnie dla legitymizacji roszczeń do reprezentowania całego narodu. Pod pozorem walki z imposybilizmem demontuje się system demokratyczny i niezależność instytucji.

Wszystko to brzmiało nam niezwykle znajomo, choć wszelkie skojarzenia były przypadkowe, a temat był prezentowany w sposób czysto akademicki. Może to właśnie wywołało ożywioną dyskusję i szereg pytań, na które nasz Gość starał się udzielić odpowiedzi.

 

comments

Leave a Comment