Menu

KlubTygodnika.pl

Strona internetowa Klubów Tygodnika Powszechnego

Polecamy

W tym dziale znajdują się informacje o polecanych przez nas inicjatywach, artykułach czy informacjach pojawiających się w świecie. Publikujemy tu m. in. zapowiedzi najnowszych numerów zaprzyjaźnionych wydawnictw, m. in. miesięczników: „Znak” i „Więź”.

#Dążąc zostawiamy #Polecamy

Po pandemii…

Co będzie po pandemii, jak zmieni się świat: polityka, gospodarka, społeczeństwo, kultura, duchowość? Bo, że zmienić się musi raczej nie ma wątpliwości, może nie od razu, rewolucyjnie, może jako początek ewolucji. Jesteśmy, jak sądzić wypada, świadkami chwili o epokowym znaczeniu. Dlatego nieco mnie zaskakuje ograniczony wymiar refleksji o głębokich konsekwencjach obecnego dramatu.

#Cykl Debat "Wartości chrześcijańskie w społeczeństwie obywatelskim #Polecamy

Jubileusz Józefy Hennelowej

Dziś 95-te urodziny obchodzi Józefa Hennelowa, wieloletnia (1948-2012) redaktorka „Tygodnika Powszechnego, w którym od połowy lat 60. do 2007 r. pełniła rolę zastępcy redaktora naczelnego. Urodzona 1 kwietnia 1925 r. w Wilnie, w czasie okupacji należała do Szarych Szeregów, uczestniczyła w tajnym nauczaniu, a po wojnie i repatriacji ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim.

#Książki #Polecamy

Książka „Tu i teraz” od Wydawnictwa WAM

Jej doświadczenie, w którym jest nie tylko czas, ale są również miejsca i ludzie, ma walor bezcenny. Dzięki niej możemy sięgnąć do czasów dawnego Wilna, zasiąść w ławach powojennego, jeszcze nie złamanego UJ, zajrzeć do redakcji „Tygodnika”, spotkać na korytarzach Turowicza, Bardeckiego, Stommę, Gołubiewa, Kisiela, Wojtyłę i tylu, tylu innych, najważniejszych ludzi tamtej epoki. Możemy wraz z Nią zasiąść na sali toruńskiego sądu i obserwować proces zabójców ks. Jerzego Popiełuszki, uczestniczyć w setkach spotkań, współtworzyć kształt nowej Polski po roku 1989. To niezwykła perspektywa, powinna nas ona skłaniać do uważnego wsłuchiwania się w głos Pani Ziuty.

#Polecamy

Z troską o świat

To, co wyróżnia publicystykę Józefy Hennelowej, to spojrzenie na człowieka, na jednostkę, często cierpiącą, pozbawioną wsparcia, pozostawioną na boku systemu, machiny rządowej. Ale też, płynąca prosto z serca, absolutnie szczera troska o Kościół.

#Polecamy

Votum separatum i inne historie

Józefa Hennelowa publikuje felietony od 1981 roku. Na przestrzeni lat – najpierw pod wpływem wydarzeń politycznych, później za sprawą zmian zachodzących w redakcji – zmieniał się tytuł jej autorskiej rubryki. Warto przypomnieć, co było wcześniej, nim w październiku 2012 roku ukazał się pierwszy komentarz w serii „Tu i teraz” na stronie internetowej Klubu „Tygodnika Powszechnego”.