Pochylamy się nad Torą Cylkowa – spotkanie z Dawidem Szychowskim i Andrzejem Perzyńskim w Łodzi

W łódzkim Klubie “Tygodnika Powszechnego” w środę, 13 lutego 2019 r. o godz. 19.00 odbędzie się spotkanie poświęcone Torze Cylkowa. O unikatowym, pierwszym od wielu lat wydaniu hebrajskiej Tory, spolszczonej mistrzowsko przez XIX-wiecznego rabina Wielkiej Synagogi na Tłomackiem Izaaka Cylkowa, rozmawiać będą: rabin Gminy Żydowskiej w Łodzi Dawid Szychowski i ks. prof. dr hab. Andrzej Perzyński.
Wersja Tory, o której będziemy rozmawiać nie zaistniałaby, gdyby nie pan Mirek Sopek, który przepisał ręcznie spolszczoną przez rabina Cylkowa Torę, co trwało kilka lat. Została ona wydana w 2015 r. przez World Without End Publishing — wydawnictwo założone przez pana Sopka, celem przybliżenia tego niezwykłego tłumaczenia współczesnym czytelnikom. Pan Mirek Sopek nie może być obecny na spotkaniu, ale jego ideę będzie reprezentował rabin Dawid Szychowski.
Czesław Miłosz pisał o tłumaczeniu Cylkowa: „Wrażliwy na modulację hebrajskiej frazy, nieco inaczej kształtuje werset niż czynią to biblie, zarówno katolickie, jak i protestanckie, zawsze… ulegające wpływowi składni łacińskiej”.
Miejscem spotkania będzie Dom Literatury mieszczący się przy ul. Roosvelta 17.

tora plakat

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Nadchodzące wydarzenia:
[eventlist categories="4" whitelabel = true noresults="Brak nadchodzących wydarzeń" limit=15]