Pielgrzymka Klubów „Tygodnika Powszechnego” do Oświęcimia

W gronie członków klubów „Tygodnika Powszechnego” z południa Polski 9 listopada 2019 odbyliśmy pielgrzymkę do obozu Auschwitz-Birkenau. Jako jej cel określiliśmy „podjęcie wysiłku modlitewnej obecności i duchowego spotkania z ofiarami obozu, solidarności z ich cierpieniem i niezgody na cywilizację mordu i odzierania ludzi z przyrodzonej im godności”.
Naszym przewodnikiem po obozie w Brzezince był Manfred Deselaers, niemiecki ksiądz od wielu lat prowadzący Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Od dawna już chcieliśmy go poznać.

Ksiądz Manfred znalazł idealną formę dla naszego pobytu w Oświęcimiu. Zaczęliśmy drogą krzyżową prowadzącą przez charakterystyczne punkty obozu w Birkenau. Jeśli kogoś uwierałoby poczucie uprawiania turystyki martyrologicznej, droga krzyżowa jest chyba najbardziej stosownym sposobem odwiedzenia tego miejsca. Potem, po wspólnym obiedzie, odbyła się rozmowa z księdzem Manfredem. Usłyszeliśmy jego historię związania się z Oświęcimiem, a także o istnieniu różnych typów wrażliwości osób i narodowości, zwiedzających obóz i o udzielaniu różnych odpowiedzi na pytanie „gdzie był Bóg w tamtym czasie, w Birkenau?”. Ksiądz Deselaers odpowiada, że w godności ludzi, ofiar, którą bezskutecznie naziści próbowali im odebrać. Stojąc przed ścianami zdjęć sprzed wojny przywiezionych przez więźniów obozu, odczułem akt naszego uczestnictwa w odzyskiwaniu i potwierdzaniu tej godności.

Piękną codą naszego spotkania była kameralna, skupiona Msza św. w Karmelu. 9-go każdego miesiąca u sióstr karmelitanek odprawiana jest Msza św. w intencji pokoju i braterstwa między religiami i narodami.

Wyjeżdżaliśmy w poczuciu, że dobrze, że w tym miejscu jest ktoś taki jak ksiądz Deselaers.
Dużą satysfakcję dało nam także udane przeprowadzenie wspólnego przedsięwzięcia Klubów z Krakowa, Gliwic i Bielska. Wszystkim uczestnikom za to bardzo dziękujemy.

Tekst: Adam Jasionek

Zdjęcia: Kazimierz Urbańczyk, Adam Walanus

 

Dodaj komentarz