Oświadczenie Klubu “TP” w Białymstoku

Jako członkinie Klubu “Tygodnika Powszechnego” w Białymstoku zdecydowanie potępiamy wszelkie akty przemocy wobec uczestników Marszu Równości, który przeszedł ulicami naszego miasta 20 lipca 2019 r. w niedopuszczalnej aurze grozy i nienawiści. Przepraszamy za zło, którego sprawcami byli niejednokrotnie nasze siostry i bracia katolicy.

 
Nie zgadzamy się, aby Ewangelia była wykorzystywana przeciwko komukolwiek. Jezus przyniósł Dobrą Nowinę dla wszystkich i z tego płynie nasza nadzieja. Prosimy, aby w naszym lokalnym kościele wierni otrzymali rzetelne nauczanie Kościoła, zgodne z oficjalnymi dokumentami, na temat osób homoseksualnych i sposobu, w jaki należy te osoby traktować.
 
Czekamy z niecierpliwością na list pasterski biskupa miejsca, w którym usłyszymy ewangeliczne przesłanie miłości do każdego człowieka, przeproszenie i wezwanie wiernych do zadośćuczynienia i pokuty za profanację osoby Jezusa w lżonych, poniżanych, opluwanych ludziach, za profanację modlitw oraz przedmiotów kultu.
 
Prosimy, aby z mocą od ołtarza w naszych świątyniach był głoszony kerygmat, aby wierni na mszach świętych słyszeli słowo Boże, by kapłani z fascynacją mówili o Jezusie, tak, by ludzie chcieli Go poznać i na nowo odkryć zwłaszcza Ci, którzy się od Kościoła oddalili. Sobotnie „krucjaty” nikogo bowiem nie nawróciły, ale wiele wrażliwych i prawych dusz zgorszyły!!!
 
W imieniu rodziców, których dzieci orzekły, że z takim Kościołem nie chcą mieć nic wspólnego, prosimy księdza arcybiskupa i wszystkich kapłanów naszej diecezji, aby gorliwie przywracali blask Jezusowej Ewangelii. Powtarzamy za papieżem Franciszkiem:
 
„…nie możemy ograniczyć się do powiedzenia, że ludzie młodzi są przyszłością świata. Są jego teraźniejszością, (…)”.81. Młodzi ludzie przyznają, że ciało i seksualność mają istotne znaczenie dla ich życia oraz rozwoju ich tożsamości. Jednak w świecie, który podkreśla wyłącznie seksualność, trudno jest utrzymać dobrą relację z własnym ciałem i przeżywać spokojnie związki uczuciowe. Z tego i z innych względów moralność seksualna jest często “powodem niezrozumienia i wyobcowania od Kościoła, ponieważ jest postrzegana jako miejsce sądu i potępienia”. Jednocześnie młodzi okazują “wyraźne pragnienie dyskusji na temat kwestii związanych z różnicą pomiędzy tożsamością męską a żeńską, komplementarnością między kobietami a mężczyznami, na temat homoseksualizmu” .
(Posynodalna adhortacja apostolska”Christus Vivit”).
 
Zróbmy wszystko, by w naszych katolickich środowiskach było miejsce na taką dyskusję, na towarzyszenie młodym w trudach doświadczania własnej tożsamości, nie wykluczajmy, ale włączajmy, nie rańmy, ale opatrujmy rany, nie krzyczmy, ale słuchajmy. Nie możemy stracić młodego pokolenia, bo Pan nas zapyta, dlaczego nie poszliśmy na peryferia szukać zagubionej owcy.
 
Barbara Jawor
po pierwsze matka
po drugie nauczycielka młodzieży
po trzecie koordynatorka Klubu “TP” w Białymstoku
 
Beata Kardasz
po pierwsze matka
po drugie nauczycielka młodzieży
Członkini Klubu “TP” w Białymstoku
 
Elżbieta Sawoniewska
po pierwsze matka
po drugie nauczycielka młodzieży
Członkini Klubu “TP” w Białymstoku
 
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

2 komentarze do wpisu „Oświadczenie Klubu “TP” w Białymstoku”

 1. podpisuję się pod Waszym listem drogie koleżanki,
  po pierwsze katoliczka, zwykła katoliczka…
  po drugie mama i babcia,
  po trzecie szczęśliwa emerytka,
  po czwarte koordynatorka zielonogórskiego Klubu “TP”

  Odpowiedz
 2. Pełna zgoda. Myślę, że jednym ze źródeł haniebnych ataków na manifestantów w Białymstoku była dwulicowość, tak – DWULICOWOŚĆ niektórych duchownych, która raz po raz owocuje skandalicznym gwałtem na ideałach chrześcijaństwa. Wyczyny białostockiej dziczy to rzeczy podpadające pod łamanie prawa i na tym polu powinny być rozliczone, natomiast antychrześcijańskie deklaracje i zachowania niketórych duchownych to problem znacznie poważniejszy. Na prawdę nie wiem, jak z tym sobie poradzić. Na pewno nie wystarczą pustosłowne deklaracje!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz