Członkowie Klubów Tygodnika Powszechnego z niepokojem i zażenowaniem przyjęli włączenie się kilku prominentnych przedstawicieli polskiej hierarchii kościelnej w kampanię wymierzoną przeciwko sztucznie wykreowanemu wrogowi – osobom LGBT i rzekomej ideologii LGBT.

Te słowa pogłębiły rosnącą i tak w kraju atmosferę nienawiści. Trudno tych wypowiedzi nie kojarzyć z późniejszymi bandyckimi ekscesami, do jakich doszło w Białymstoku. Z tym większym zdumieniem przyjęliśmy więc wygłoszone już po brutalnym ataku na Marsz Równości słowa abpa krakowskiego Marka Jędraszewskiego. Stoją one w skrajnej sprzeczności z postawą papieża Franciszka. Zaangażowanie się części biskupów w sterowaną przez obóz rządzący ideologiczną propagandę może przynieść Kościołowi jedynie straty i – w naszym odczuciu – jest całkiem sprzeczne z postawą chrześcijanina, a wzorem takiej postawy powinien być przecież w Kościele biskup.

Pragniemy również przekazać słowa solidarności i wsparcia wszystkim, których zraniła wypowiedź abpa Jędraszewskiego. Wasz ból i poczucie urażonej ludzkiej godności są także naszymi.

comments