Osłupienie i niedowierzenia – Kluby “TP” o homilii bpa Jeża

Z osłupieniem i niedowierzaniem przyjęliśmy wiadomość o treści homilii wygłoszonej do księży diecezji tarnowskiej w Wielki Czwartek, podczas Mszy krzyżma świętego przez biskupa tarnowskiego, ks. Andrzeja Jeża. Posłużenie się przez katolickiego biskupa w Polsce, na której ziemiach wymordowano miliony Żydów, starą antysemicką fałszywką musi wzbudzić stanowczy protest każdego przyzwoitego człowieka, a już zwłaszcza katolika. Jest to bolesne świadectwo trwania zawstydzających stereotypów. Mieliśmy nadzieję, że ten sposób myślenia nie jest już w naszym Kościele obecny. „Antyjudaizm i antysemityzm są grzechem przeciwko miłości bliźniego, grzechem niweczącym prawdę o chrześcijańskiej tożsamości” – głosi przecież list Episkopatu Polski na 50- tą rocznicę „Nostra aetate”.

Taka homilia może zniweczyć efekty całych lat dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a posłużenie się nieprawdą przez katolickiego biskupa budzi zrozumiałe zgorszenie i godzi w autorytet Kościoła.

Kluby “Tygodnika Powszechnego”

PS. Przy tej okazji pragniemy oficjalnie zaprosić bpa Andrzeja Jeża do dyskusji m.in. w temacie dialogu chrześcijańsko-żydowskiego i relacji polsko-żydowskich do naszego Klubu “TP” w Tarnowie.

2 komentarze do wpisu „Osłupienie i niedowierzenia – Kluby “TP” o homilii bpa Jeża”

  1. To co się dzieje w polskim Kościele i głoszonych bredni przez księży bez względu na stanowisko, to przerasta wszelką przyzwoitość, judzenie Polaków przeciw Żydom, zamiatanie pod dywan swoich zboczeń także seksualnym, krytykowanie odważnego papieża Franciszka, popieranie obecnej obłudnej władzy, kazania na mszach skierowane do wiernych wyłącznie obrażające ich…byliśmy na spotkaniu w Zielonej Górze dwa lata temu z ks.Adamem Bonieckim… No cóż niewygodny odsunięty od mediów i takich księży jest w Polsce dużo, ale nie aż tak dużo, by naprawić hipokryzję w Kościele Katolickim w Polsce… Jestem z mężem praktykujacą katoliczką… Barbara Czerkawska.. Szczęść Boże

    Odpowiedz

Dodaj komentarz