Historia pewnego emigranta

„Każdy Twój wyrok przyjmę twardy / Przed mocą Twoją się ukorzę / Ale chroń mnie Panie od pogardy / Od nienawiści strzeż mnie Boże” – te słowa napisał Natan Tenenbaum, emigrant marcowy. „Modlitwę o wschodzie słońca” z muzyką Przemysława Gintrowskiego wykonywało trio Kaczmarski-Gintrowski-Łapiński. Utwór był wsparciem w ciemną noc stanu wojennego. 

Mimo wyjazdu do Szwecji, Tenenbaum tworzył wyłącznie po polsku, gdyż tylko w tym języku potrafił wyrazić siebie i swoje odczucia. „Modlitwa…” była aktem jego wiary i pogody ducha. To było jego credo, pod którym podpisałoby się – tak myślę – wiele osób, które tak jak on były zmuszone opuścić Polskę w następstwie wydarzeń marcowych.

 

Czytaj dalej

Czy Pan Bóg wodzi nas na pokuszenie?

„Ojcze nasz” to osobiste komentarze papieża do najbardziej znanej modlitwy chrześcijan, zapisane w formie dialogu z włoskim księdzem Marco Pozzą. Franciszek bierze „na warsztat” tę popularną modlitwę i wyjaśnia sens słów, które wypowiadamy tak często.

W grudniu cały świat obległa wiadomość, że papież zmienia modlitwę Ojcze nasz. Chodziło o włoskie tłumaczenie fragmentu e non ci indurre in tentazione, który w języku nadwiślańskim brzmi: i nie wódź nas na pokuszenie.

Czytaj dalej

Róbmy swoje – spotkanie z prof. Adamem Strzemboszem

Za prawość i konsekwentną obronę rządów prawa. Za odwagę obywatelskiego sprzeciwu w czasach próby – tak brzmiała laudacja dla prof. Adama Strzembosza, który został niedawno uhonorowany przez Tygodnik Powszechny Medalem Świętego Jerzego. Były prezes Sądu Najwyższego 15 lutego wraz ze Stanisławem Zakroczymskim (autorem wywiadu-rzeki z Profesorem pt. „Między prawem i sprawiedliwością”) był gościem warszawskiego Klubu Tygodnika Powszechnego.

Od lewej: prowadząca spotkanie Marta Zdanowska i jej goście: prof. Strzembosz oraz Stanisław Zakroczymski

Przy wypełnionej sali w KIK-u Prof. Strzembosz barwnie opowiadał o czasach swojej młodości – wyborze drogi życiowej oraz o tym, co oznaczało „być przyzwoitym” w tamtym czasie. Wspominał także najważniejsze wydarzenia w swoim życiu – małżeństwo, wystąpienie w kwietniu 1980 r. na zakładowym zebraniu oficjalnego związku zawodowego a także zostanie przewodniczącym podstolika ds. reformy prawa i sądów przy Okrągłym Stole. Wyjaśnił również przyczyny swojego odejścia z rządu Tadeusza Mazowieckiego. Nie zabrakło anegdot oraz historycznych ciekawostek.

Czytaj dalej

„ Jest to również nasze marzenie” – odpowiedź warszawskiego Klubu odnośnie wizji Kościoła papieża Franciszka

Wybór Karola Wojtyły na papieża umocnił religijne postawy Polaków, przyczynił się do odrodzenia wiary w rodzinach żyjących z dala od Kościoła, często inteligenckich. Niestety śmierć Jana Pawła II sprawiła, że odczuliśmy brak autorytetów. Biskupi nasi mają trudności z wypracowaniem wspólnego stanowiska, które, będąc ponad podziałami politycznymi, jednoczyłoby wiernych. Konsekwencją wspomnianych okoliczności jest powolne odchodzenie ludzi od Kościoła, szczególnie tych, którzy czują się odrzuceni, ponieważ nie zgadzają się ze sposobem przekazu, często zawierającym odniesienia do polityki, co stanowi podważenie zasad wiary i wolności sumienia. Współczesne tendencje są niepokojące, tym bardziej, że nauczanie papieża Franciszka bywa kontestowane. 

Wczytujmy się w nauczanie Kościoła i słuchajmy papieża. Inaczej możemy zejść na manowce.

Czytaj dalej

Katolik na manowcach

Ile jest Kościoła w Kościele? Czy nam, katolikom, na pewno zależy, żeby nadążać za papieżem Franciszkiem? A może wolimy wierzyć „po swojemu”?

Jestem wielkim zwolennikiem i orędownikiem krytycznego myślenia. Nie lubię w ciemno przyjmować czyjegoś punktu widzenia tylko dlatego, że jest dla mnie autorytetem. Skrajność polegająca na tym, że wierzę ślepo osobie, którą upatrzyłem sobie jako eksperta w danej dziedzinie nie może zwalniać  mnie z samodzielnego myślenia. To niebezpieczne. Coraz częściej pojawia się jednak problem drugiej skrajności – ignorujemy autorytety i opieramy się wyłącznie na swoich przekonaniach. Dotyczy to nawet tak wyjątkowej sfery, jaką jest wiara. Zbyt rzadko pamiętamy chyba, że mamy choćby w osobie papieża Franciszka przewodnika w naszym przeżywaniu religijności. Skoro został wybrany przez kolegium kardynalskie to ufam, że jego odczytywanie Ewangelii i znaków czasu jest słuszne i potrzebne Kościołowi. Tymczasem w Polsce (choć oczywiście nie tylko) można zaobserwować bunt przeciwko sposobowi myślenia i postępowaniu Ojca Świętego.

Wczytujmy się w nauczanie Kościoła i słuchajmy papieża. Inaczej możemy zejść na manowce.

Czytaj dalej