Ojciec Tomasz Dostatni odchodzi z Lublina

Z przykrością informujemy, że o. Tomasz Dostatni, który przez ostatnie 20 lat mieszkał w Lublinie, niedługo opuści nasze miasto…

Ojciec Tomasz Dostatni obchodził niedawno 30-lecie kapłaństwa. Niestety, okazało się, że ten jubileuszowy rok jest ostatnim w Lublinie. W najbliższych miesiącach o. Tomasz Dostatni wyjedzie z Lublina do klasztoru dominikanów w Szczecinie. Dla Lublina to wielka strata, a szczególnie dla lubelskiej kultury.

Od 20 lat o. Dostatni mieszka w Lublinie, dokładnie w klasztorze dominikanów na Starym Mieście. Wspólnie z ludźmi nauki i kultury prowadzi fundację “Ponad granicami”, która zajmuje się m.in. dialogiem z innymi religiami. Lublin to dla dominikanina ważne miejsce inspiracji. Kiedyś arcybiskup Józef Życiński poprosił prowincjała dominikanów, aby ożywił ten klasztor, który był w ruinie. Chciał, żeby obecność dominikańska w Lublinie była taka, jaką on znał z Krakowa, Warszawy czy Poznania. I to się udało zrobić. Między innymi dzięki o. Dostatniemu, który co najmniej raz w miesiącu organizuje w Lublinie ważne debaty o Polsce”.

 

Fot. Jakub Orzechowski

Dodaj komentarz