Opublikowano: 15 października 2019 Autor: Joanna Kapica-Curzytek Comments: 0

10 października 2019 r. gośćmi Klubu „Tygodnika Powszechnego” w Zielonej Górze byli ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof, etyk i teolog oraz mec. Artur Nowak, adwokat i publicysta, autor książek dotyczących pedofilii w Kościele; wystąpił w filmie dokumentalnym „Tylko nie mów nikomu” (reż. Tomasz Sekielski). Spotkanie poprowadziły: Katarzyna Szulc-Strychowska z wydawnictwa Krytyka Polityczna i dr Joanna Kapica-Curzytek z Klubu TP w Zielonej Górze.
W filmie braci Sekielskich pod koniec padają słowa: „co zrobisz? Nic nie zrobisz”. Postanowiliśmy więc przyjrzeć się, co można i co trzeba uczynić, aby głos ofiar był słyszalny i respektowany? Czy rzeczywiście nic nie da się w sprawie pedofilii w Kościele zrobić?Podczas rozmowy z zaproszonymi gośćmi udało się nam zakreślić szeroki kontekst tego zjawiska, uwzględniający różne jego aspekty. Artur Nowak dzielił się z nami swoim wieloletnim doświadczeniem jako adwokat prowadzący sprawy o odszkodowania dla ofiar nadużyć seksualnych w Kościele. Do tej pory w polskim prawie nie było jasne, czy roszczenia mają wymiar indywidualny czy instytucjonalny. Przełomem jest, jak mówił Artur Nowak, prawomocny wyrok sądu z 8 października, nakazujący instytucjom Kościoła (parafii i diecezji) wypłacić odszkodowanie Markowi Mielewczykowi (jednemu z bohaterów filmu „Tylko nie mów nikomu”). Wyrok ten nie podaje w wątpliwość odpowiedzialności Kościoła jako instytucji.

Niestety, zmowa milczenia w społeczeństwie i w Kościele w odniesieniu do molestowania seksualnego nadal jest ogromnym problemem, o czym mówił ks. prof. Andrzej Kobyliński. Nasz gość mówił wprost: to wręcz omertà – na wzór Sycylii, gdzie obowiązuje zakaz informowania państwowego wymiaru sprawiedliwości o przestępstwach tamtejszych członków mafii. Zmowa milczenia dotyczy też na przykład podwójnego życia ks. Jankowskiego, o czym zaczyna się mówić dopiero od niedawna. To zresztą bolesny problem nie tylko Kościoła, by wspomnieć „milczący” Poznań, gdzie przez 40 lat Wojciech Krolopp molestował swoich chórzystów lub ostatnio ujawnioną sprawę muzyka Krzysztofa Sadowskiego.

Lecz przede wszystkim to zjawisko pedofilii klerykalnej (jak ściśle nazywa je ks. prof. Kobyliński) budzi szczególnie liczne wątpliwości i problemy natury etycznej. Mówiliśmy też o tym, że niejeden ksiądz, który dopuścił się czynów pedofilskich, niestety, nie został wydalony ze stanu duchownego. Tu nadal interes instytucji i obrona jej rzekomego „dobrego imienia” przedkładane jest nad dobro ofiary. To także przyczynia się do kryzysu i erozji zaufania. Odzywa się w tej sytuacji też przedziwny mechanizm psychologiczny: gdy zdarza się, że duchowny zostaje oskarżony o pedofilię, to ofiara zostaje napiętnowana i zakrzyczana, natomiast sprawca często brany jest w obronę przez lokalną społeczność, „bo jest takim wspaniałym księdzem, nie damy na niego złego słowa powiedzieć”.

Ks. Jacek Prusak w wywiadzie dla „Tygodnika Powszechnego” (20 maja 2019) powiedział, że jesteśmy świadkami największego kryzysu Kościoła od czasów Reformacji. Ks. prof. Kobyliński potwierdził: zauważamy masowe odchodzenie od Kościoła młodego pokolenia, jest kryzys zainteresowania zagadnieniami wiary i religii. Widać to w seminariach duchownych w Polsce, gdzie gwałtownie spada liczba studiujących alumnów. Ks. prof. Kobyliński jako były prorektor ds. wychowawczych Wyższego Seminarium Duchownym w Płocku (pełnił tę funkcję przez 5 lat) podkreślał m.in., że seminaria duchowne obecnie nie są w stanie spełniać podstawowych celów kształcenia, jeśli zamiast grup studentów studiują tylko pojedyncze osoby. Artur Nowak nie bez emocji mówił też o zjawiskach, które w Kościele zdarzać się nie powinny: nadużyciach i nieprzejrzystości finansowej.

Innym przejawem kryzysu w Kościele jest tzw. uzielonoświątkowienie (pentekostalizacja) Kościoła Katolickiego. Tak ks. prof. Kobyliński nazywa nowe, nazwijmy to, prądy w Kościele, płynące z Afryki czy Ameryki Południowej. Zjawisko to objawia się wzrostem znaczenia myślenia magicznego, większą emocjonalnością i ekspresyjnością w demonstrowaniu religijności. W Polsce widać to szczególnie na przykładzie wzrostu zainteresowania egzorcyzmami. Wzrasta liczba egzorcystów, jest ich u nas już 160.

Artur Nowak przypomniał nam historie ze swoich książek, w których we wstrząsający sposób opisał zjawisko egzorcyzmów (historia Ireny, opisana w książce „Żeby nie było zgorszenia” oraz powieść „Kroniki opętanej” – oba tytuły wydane przez wyd. Krytyka Polityczna). Mechanizmy są bardzo niepokojące: egzorcyzmom (mającym także znamiona molestowania, jak czytamy u Artura Nowaka) poddaje się najczęściej dzieci w okresie dojrzewania, które doświadczają normalnej w tym wielu chwiejności hormonalnej i emocjonalnej. Próbuje się je „leczyć” z homoseksualizmu. Do egzorcystów trafiają osoby, które powinny przede wszystkim trafić do terapeutów i psychiatrów.

Nie zabrakło też refleksji o globalnej sytuacji Kościoła, szczególnie w świetle odbywającego się w tych dniach Synodu Biskupów w Amazonii. Katarzyna Szulc-Strychowska dopytywała, czy to jest już właściwy czas, aby dopuścić kobiety do kapłaństwa? Artur Nowak wspominał też o kwestiach poruszanych w wydanej niedawno w Polsce książki „Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie”, której autorem jest Frédéric Martel. Dostrzec tu można szczególną powinność obrony Kościoła i wezwania go do oczyszczenia się, to zadanie stojące przed osobami świeckimi. Przykładem jest Kościół katolicki w Niemczech, gdzie odbywa się nienazwana jeszcze druga reformacja, a tamtejszy laikat bierze sprawy w swoje ręce. W Polsce osoby wierzące, identyfikujące się jako katolicy, nie są jeszcze w pełni tego świadome, że ich głos w Kościele się liczy.

Wracając do ofiar molestowania seksualnego przez osoby duchowne: czy nadal są i będą petentami, bez podmiotowości prawnej? Od jakiegoś czasu w myśl prawa obowiązującego w Kościele, jak mówił ks. prof. Kobyliński, nie ma już możliwości, aby przełożony mógł przenosić do innej parafii księdza podejrzewanego o pedofilię. Rosnąca świadomość skali i natury problemu każe przypuszczać, że coś jednak ma szansę zmienić się w tej kwestii na lepsze. Tyle że zmiany będą zachodzić stosunkowo wolno. To proces, który potrwa przez lata.

Spotkanie, jak zwykle w gościnnych progach Piekarni Cichej Kobiety, było długie i wywoływało wśród słuchających wiele emocji. To dowód, że potrzebujemy rozmawiać o tych sprawach bez przemilczeń – aby ofiary nie wstydziły się mówić o tym, co je spotyka. By spotkały się ze zrozumieniem otoczenia. I aby w każdej chwili wiedziały, że nieuchronna kara będzie wymierzona sprawcom, a nie im.

comments

Leave a Comment