Od Solidarności po iluzję – relacja ze Wspólnego czytania

Teksty w tej książce powstawały stopniowo i były publikowane co tydzień w „Tygodniku Powszechnym”. Ich język jest łatwo przyswajalny dla każdego, a problemy wzięte z ówczesnej z rzeczywistości. Tischner nie definiuje pojęć, którymi opatruje swoje felietony, ale pokazuje drogę, wskazuje kierunek, w którym powinny podążyć nasze rozważania, daje język do nazwania różnych zjawisk, przedstawia idee pozwalające na rozumienia pewnych zdarzeń.

Są to rozważania na płaszczyźnie etycznej i na poziomie ludzkiego sumienia. Ks. Tischner pokazuje jak pewne pojęcia mogą być różnie rozumiane i zakłamywane, i jak ważne w tym wszystkim są dialog i ludzkie doświadczenie.

Dlatego, na marginesie tej lektury, ks. Andrzej sugeruje rozmowy o własnym, osobistym doświadczeniu i zwrócenie uwagi na to, które tematy rezonują w naszym życiu, co zmieniają wokół nas.

Jak dziś te teksty opisują rzeczywistość? I które wątki są szczególnie aktualne? Na pewno: demokracja, praca, iluzja, dialog, i tematy które je łącza, takie jak: rodzina, wspólnota. Będziemy mówić o tym na kolejnych spotkaniach.

A na tym czwartkowym mówiliśmy o rozumieniu i odczuwaniu wolności, oraz jak widzimy etyczny wymiar pracy, a też o znaczeniu weryfikacji przestrzeni dialogu i o solidarności sumień będącej bazą relacji międzyludzkich.

Już na tym spotkaniu było widoczne, jak osobiste doświadczenia, bagaż przeżyć i pamięć wydarzeń, zmieniają język i rzutują na dialog między nami. Olbrzymia potęga ludzkiego doświadczenia i prawo jego swobodnej wymiany, są wyrazem solidarności i gwarantem porozumienia.

Rozmowę poprzedziło podsumowanie roku w Klubie i zarysowanie planów na najbliższe miesiące.

W czasie spotkania odbyła się zbiórka funduszy i prezentów dla Schroniska przy Hospicjum Św. Krzyża.

Dodaj komentarz