Obywatel w Kościele – relacja z debaty w Gdańsku

W sobotę, 16 listopada 2019 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyła się ważna klubowa debata pt.” Obywatel w Kościele”, ważna, bo pierwsza, bo nasza i poruszająca ważny ostatnio temat: aktywnego udziału w Kościele świeckich, który chcą w nim być pełnoprawnymi obywatelami.Na debatę zaprosiliśmy Henryka Woźniakowskiego, prezesa Wydawnictwa “Znak”, Zuzannę Radzik, teolożkę, publicystkę “Tygodnika Powszechnego”, ks. Damiana Wąska, dr hab. Uniwersytetu Papieskiego JP II oraz naszego kolegę Ryszarda Bongowskiego, autora książki „ALFABET”, dziennikarza. Spotkanie moderowała znana z Radia TOK FM i audycji TVN 24 dziennikarka — Dominika Wielowieyska. To interesujący, mądrzy znawcy problemu i nie zawiedliśmy się. Ich dyskusja była ogromnie interesująca. Spotkanie trwało nie 2 godziny, jak planowaliśmy, ale 3,5 godziny, to samo świadczy o tym, jak było interesujące.

Trudno mi przedstawić wszystkie kwestie, które zostały poruszone. Jedno było pewne: jeśli chcemy zmian w Kościele, zmian nie tylko w strukturze Kościoła ale i w sposobie jego funkcjonowania, jeśli chcemy być jego aktywnymi obywatelami, powinniśmy znaleźć w sobie prawdziwą wolę zmiany. Należy jednak pamiętać również o tych, którzy tych zmian z różnych powodów nie chcą. Oni też stanowią część Kościoła. Wszyscy przecież jesteśmy Kościołem, który dla nas wszystkich wierzących jest ważny.

Pragnę z całego serca podziękować osobom, bez których debata by nie doszła do skutku. Dziękuję zatem za zaangażowanie, pomoc, wsparcie, myśl: Pani Małgorzacie Rybickiej, Pani Weronice Uziak, Państwu Renacie i Ryszardowi Bongowskim, Państwu Maryli i Janowi Meissnerom, Panu Krzysztofowi Olszewskiemu, Pani Annie Strzałkowskiej, Pani Annie Koziołkiewicz.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj komentarz