O zdrowiu psychicznym w Polsce i Europie

Zapraszamy na spotkanie online „Nowe spojrzenie na zdrowie psychiczne w Polsce i Europie”, które odbędzie się we wtorek, 8 grudnia w godz. 11.00-13.00. Wydarzenie organizują Komitet Dialogu Społecznego KIG i Laboratorium „Więzi” w partnerstwie ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej, Fundacją eFkropka oraz Klubami „Tygodnika Powszechnego”. Transmisja na żywo odbędzie się na stronie facebookowej „Więzi”: https://www.facebook.com/wiez.info/.
.

Gospodarzami spotkania będą Konrad Ciesiołkiewicz (Komitet Dialogu Społecznego KIG) i Zbigniew Nosowski (Laboratorium „Więzi”).
 
Naszymi ekspertami będą:
 
• prof. Andrzej Cechnicki, lekarz psychiatra, psychoterapeuta. Kierownik Zakładu Psychiatrii Środowiskowej Katedry Psychiatrii Collegium Medicum UJ. Krajowy koordynator Programu Przeciwko Piętnie i Wykluczeniu Osób Chorujących Psychicznie we współpracy z WHO. Pomysłodawca i realizator krakowskiego systemu leczenia i rehabilitacji osób chorujących na schizofrenię oraz programu integracji zawodowej: Pensjonatu „U Pana Cogito”, „Cateringu Cogito” i „Zielonego Dołu”, w których zostały zatrudnione osoby po kryzysach psychicznych;
 
• dr Marek Balicki, lekarz psychiatra, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, pełnomocnik Ministra Zdrowia do spraw reformy psychiatrii;
 
• Joanna Rogalska, osoba z doświadczeniem kryzysu psychicznego, chorująca na zaburzenia depresyjno-lękowe w ChAD typu mieszanego. Politolog (UG) i historyk najnowszych dziejów Polski (UW). Certyfikowany Ex-In (ekspert przez doświadczenie w opiece psychiatrycznej). Animatorka oddolnych grup samopomocowych. Pracuje jako asystentka zdrowienia w Słupskim Centrum Zdrowia Psychicznego;
 
• Katarzyna Szczerbowska, osoba z doświadczeniem kryzysu psychicznego, z diagnozą schizofrenii paranoidalnej. Przez 20 lat pracowała jako dziennikarka. Jest w radzie Fundacji eFkropka i w Akademii Liderów Cogito. Ma Certyfikat Experta Cogito. Rzeczniczka Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego i rzeczniczka Kongresu Zdrowia Psychicznego.
 
—–
Na depresję choruje około miliona Polaków. Milion ma za sobą epizod psychotyczny. 400 tysięcy cierpi na schizofrenię. Co czwarta osoba doświadczyła, doświadcza, bądź doświadczy kryzysu psychicznego.
W obliczu pandemii i związanego z nią kryzysu wielu dziedzin życia społecznego i gospodarczego, niezwykle ważne jest podejmowanie skutecznych działań zmierzających do wspierania kondycji psychicznej społeczeństwa, aby w przyszłości uniknąć traumy społecznej na szeroką skalę. Tym bardziej, że z badań przeprowadzonych na przełomie lipca i sierpnia br. wynika, że 1/3 Polaków zauważyła u siebie lub bliskich objawy pogarszającego się stanu zdrowia psychicznego.
 
Komitet Dialogu Społecznego KIG, niedawno przyłączył się do apelu pacjentów o przedłużenie pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego i wsparcie strategii opartej na Centrach Zdrowia Psychicznego. Środowiskowe leczenie psychiatryczne i wsparcie terapeutyczne odbywa się obecnie w 31 ośrodkach pomocy. Może z nich skorzystać około 10 proc. dorosłych mieszkańców Polski. Zapotrzebowanie jest zdecydowanie większe i środowisko osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego zabiega, aby w każdym powiecie w Polsce zostało utworzone Centrum Zdrowia Psychicznego. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na fakt, że w Polsce pracuje najmniej lekarzy psychiatrów (w przeliczeniu na 100 tys. obywateli) w Unii Europejskiej – zaledwie 9,23. Dla porównania, najwięcej lekarzy tej specjalności jest w Niemczech – 27,4.
 
Jako Komitet Dialogu Społecznego KIG i „Więź” od lat podejmujemy zagadnienia związane z psychospołecznymi aspektami środowiska pracy oraz kondycją psychiczną społeczeństwa. Chcemy również animować debatę publiczną na temat zdrowia psychicznego, walczyć ze stygmatyzacją osób doświadczających tego rodzaju kryzysu i wyjaśniać skalę związanych z nim zagrożeń.
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj komentarz