O potrzebie harmonii i tolerancji

Ostatnie przed wakacjami spotkanie białostockiego Klubu “Tygodnika Powszechnego” było niezwykle interesujące i inspirujące. Członkowie i sympatycy Klubu spotkali się w 11 czerwca 2019 r. W pierwszej części jako prelegentkę mieliśmy przyjemność gościć Panią Annę Jóźwiak- nauczycielkę języka polskiego w V LO w Białymstoku, prywatnie miłośniczkę tańca i podróży, osobę szczególnie wrażliwą na dobro człowieka, szerzącą postawę otwarcia, dialogu i poszanowania ludzi.

Pani Anna od wielu lat interesuje się kulturą Indii, a na naszym spotkaniu przybliżyła obecnym ten kraj, jego mieszkańców, warunki ich życia, obyczaje, naturę. Szczególnie dużo czasu w swojej prelekcji poświęciła na wyjaśnienia dotyczące wielokulturowości i złożonej struktury wyznań religijnych tego ogromnego kraju, podkreślając w jak wyjątkowej harmonii i wzajemnym szacunku żyją tam ludzie różnych wiar, czego częstym wyrazem są budowane obok siebie świątynie, kaplice, symbole religijne. Przytaczała też liczne anegdoty, dzięki którym przybliżyła słuchaczom atmosferę Indii.

Całą prezentację Pani Jóźwiak wzbogacały piękne zdjęcia z podróży do Indii. Na koniec wystąpienia zostaliśmy zaskoczeni miłą niespodzianką, bowiem Pani Anna zaproponowała pokaz upinania tradycyjnych strojów hinduskich kobiety- sari i mężczyzny, który upinany jest na wzór dołu stroju kobiecego.

Wystąpienie Pani Jóźwiak było przyjemnym wstępem do dyskusji inspirowanej książką księdza Grzegorza Strzelczyka „Po co kościół?”. Wywiązała się gorąca polemika oparta na rozważaniach księdza Strzelczyka, ale i na naszych osobistych doświadczeniach i refleksjach. Jednakowoż mimo różnic w argumentacji dyskutantów wszyscy jednogłośnie wyrazili swoje zaniepokojenie obecną kondycją polskiego Kościoła, przede wszystkim odchodzeniem od niego młodych ludzi zawiedzionych postawą duchownych. Ostatecznie uznaliśmy, ze temat ten będziemy kontynuować na kolejnym, już powakacyjnym, spotkaniu.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj komentarz