Nie strzelam w Sylwestra – większość zwierząt umiera ze strachu

Mając na uwadze naszych czworonożnych i fruwających przyjaciół oraz stres, jaki przeżywają w okresie noworocznym, apelujemy o zrezygnowanie z fajerwerków i petard. Dołącz do wydarzenia na facebooku! i zadeklaruj się jako osoba nieużywająca w tym okresie pirotechniki.

Dla ludzi przełom roku jest czasem zabawy, jednak nie jest czasem dobrym dla zwierząt. One inaczej niż my słyszą dźwięki i większość z nich panicznie boi się fajerwerków i petard. Zwierzęta dziko żyjące, ptaki oraz większość zwierząt udomowionych, słysząc odgłosy strzelających fajerwerków, umierają ze strachu. Nierzadko też w panicznym przerażeniu umierają naprawdę, uciekając właścicielom, ginąc pod kołami samochodów, nadziewając się na ogrodzenia czy rozbijając się o budynki (ptaki). Przerażenie odczuwają zwierzęta przebywające w schroniskach (i tak wystarczająco skrzywdzone przez los) i ogrodach zoologicznych.

Prawie każdy, kto ma w domu zwierzę, wie jak bardzo ten czas jest dla niego stresujący, wymagający często aplikowania mu środków uspakajających długo przed i po imprezach noworocznych. Niestety bowiem świętowanie Nowego Roku rozpoczyna się dużo wcześniej i trwa jeszcze kilka dni po…

Do niedawna po sylwestrowej kanonadzie kolejne fajerwerki leciały w niebo z okazji WOŚP. Ale w mijającym roku po raz pierwszy “Światełko do nieba” pofrunęło już bez strzelania, w szacunku dla naszych braci mniejszych. Jurek Owsiak do swojej troski o ludzi chorych dołączył również troskę o zwierzęta, za co serdecznie dziękujemy!

Świętując nadejście Nowego Roku, pamiętajmy, że każdy dodatkowy strzał to mnóstwo stresu dla okolicznych zwierząt. Jeśli więc ktoś naprawdę nie wyobraża sobie sylwestra bez fajerwerków, niech ten czas ograniczy do minimum, najwyżej kilka minut przed i po północy.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Nadchodzące wydarzenia:

[eventlist categories=”40″ whitelabel = true noresults=”Brak nadchodzących wydarzeń” limit=15]