Nasłuchiwać słów. Język jako stan wyjątkowy

W czwartym numerze “Tygodnika Powszechnego”, który pojawił się tuż po tragicznych wydarzeniach w Gdańsku, przeczytać mogliśmy rozważania profesora Tadeusza Sławka w postaci artykułu pt.: „Ludzi dobrej woli jest więcej”. Profesor przeprowadza analizę współczesnych sposobów komunikacji werbalnej, socjotechnik stosowanych przez klasę polityczną do zapewnienia sobie władzy, „zagadywania” społeczeństwa, które w efekcie znużone potokami słów, rezygnuje z podejmowania trudu ich zrozumienia i ulega wyłącznie emocjom stając się łatwo sterowalne, a zarazem bardzo emocjonalne w swych reakcjach. Ten swoisty danse macabre prowadzi niekiedy do tragedii, choćby takiej jak śmierć prezydenta Adamowicza ustawionego, za pomocą oszczerstw i manipulacji, na pozycji przeciwnika i wroga. Artykuł kończy apel do tych, o których śpiewał Czesław Niemen, do ludzi dobrej woli, do ludzi, którzy chcą zacząć od nowa, chcą podejmować trud przemiany, chcą powrotu do mowy, która buduje, a nie niszczy — apel o działanie i wytrwanie.

Byliśmy pod wielkim wrażeniem tego artykułu i już wtedy, w styczniu, wiedzieliśmy, że podejmiemy starania, by gościć profesora Sławka w naszym Klubie. Dziś mamy przyjemność i zaszczyt zaprosić wszystkich, którzy doceniają znaczenie mowy we wszelkich relacjach międzyludzkich i postrzegają ją w kategorii daru, na spotkanie z Profesorem, które odbędzie się w Gliwicach, w Klubie Pracowników Politechniki Śląskiej przy ul. Banacha 3, w poniedziałek, 13 maja 2019 r., o godz.18.00.

Zapraszamy!

 

 

 

 

 

 

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Nadchodzące wydarzenia:
[eventlist categories="13" whitelabel = true noresults="Brak nadchodzących wydarzeń" limit=15]