Między prawem, sprawiedliwością i miłosierdziem – relacja

28 lutego członkowie i sympatycy trójmiejskiego Klubu spotkali się z dr. Tomaszem Snarskim, adwokatem, wykładowcą, poetą i, co warto zaznaczyć, miłośnikiem Wilna. Poruszyliśmy temat, na który prawnicy nie lubią rozmawiać: „Między prawem, sprawiedliwością i miłosierdziem”. Jak te wartości pogodzić?
Tu prawo, kodeks jest w stałym napięciu. Od prawnika i prawa oczekujemy przecież obiektywizmu. Tak pojmujemy sprawiedliwość. Nie ma tu miejsca na chrześcijańskie pojęcie miłosierdzia. Za przestępstwo powinna winnego czekać kara. Przez wieki stworzyliśmy ogromny katalog bardzo wymyślnych kar za przestępstwo. Kara miała być odwetem za uczynione zło.
A co zrobić z biblijnym: miłujcie nieprzyjaciół swoich i nadstawcie drugi policzek? Co z godnością każdego człowieka, z akcentem na każdego? Czy rzeczywiście w prawie nie ma miejsca na humanitarne wybaczenie win? Czy sędzia nie może mieć sumienia i przy wydawaniu wyroku nie może się nim kierować? Czy kara dla każdego powinna być taka sama za ten sam czyn, czy może ze względu na różną sytuację życiową człowieka trzeba tę sytuację uwzględnić? Czy prawnik powinien znać tylko kodeks i trzymać się wyłącznie litery prawa? Jak schrystianizować prawo? Czy może jednak nie robić tego?
Ileż padło pytań, na które nadal nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ale dobrze je stawiać, nawet trzeba je stawiać.

„W tym, co konieczne – jedność; w tym, co wątpliwe – wolność; we wszystkim – miłość”.

 
Zachęcamy do wsparcia działań prowadzonych przez nasz Klub.
Nr konta: 84 1750 0012 0000 0000 4104 8603

Tytuł przelewu: Trójmiasto- darowizna. Odbiorca: Stowarzyszenie im. Jerzego Turowicza 61-614 Poznań, ul. Uniwersytetu Poznańskiego 5/58

Dodaj komentarz