Książka “Tu i teraz” od Wydawnictwa WAM

Tak o Józefie Hennelowej pisze we wstępie do zbioru felietonów “Tu i teraz” wydanej przez Wydawnictwo WAM prof. Paweł Stachowiak. Ta stosunkowo niewielka publikacja, która jest wyborem z komentarzy Pani Ziuty publikowanych od 2012 roku na łamach portalu KlubTygodnika.pl, a więc portalu Klubów “Tygodnika Powszechnego” jest spojrzeniem na świat zwykle z domu krakowskiego mieszkania Pani Józefy. Nie zmienia to jednak faktu, że felietony są ciągle bardzo prawdziwe, niekiedy poruszające, a na pewno wielokrotnie dotykają spraw fundamentalnych. No i ciągle pozostają ponadczasowe.

Gorąco zachęcamy do lektury zbioru, który wydany jest także jako pierwsza pozycja z cyklu Biblioteki Klubów “Tygodnika Powszechnego”. Jesteśmy dumni z tego, że na naszym portalu Pani Józefa zdecydowała się publikować i że robi to niezmiennie od 8 lat. Oby trwało to jak najdłużej.

Dziękujemy też Wydawnictwu WAM za to, że zgodziło się opublikować ów zbiór. W sposób szczególny redaktorowi naczelnemu wydawnictwa Olafowi Pietkowi i redaktorowi prowadzącemu Sławomirowi Rusinowi. Dziękujemy też Annie Matei i Zofii Katarzynie Morstin, bez których felietony nigdy nie ukazały by się na naszym portalu, a więc i owa publikacja nie mogłaby dojść do skutku. Dziękujemy tez prof. Stachowiakowi za pracę nad wyborem tekstów (wspólnie z Z. K. Morstin) oraz napisanie wstępu. Wyrazy wdzięczności kierujemy też do Adama Walanusa za udostępnienie zdjęć Pani Józefy.

Książkę można nabyć tutaj.

Jej doświadczenie, w którym jest nie tylko czas, ale są również miejsca i ludzie, ma walor bezcenny. Dzięki niej możemy sięgnąć do czasów dawnego Wilna, zasiąść w ławach powojennego, jeszcze nie złamanego UJ, zajrzeć do redakcji „Tygodnika”, spotkać na korytarzach Turowicza, Bardeckiego, Stommę, Gołubiewa, Kisiela, Wojtyłę i tylu, tylu innych, najważniejszych ludzi tamtej epoki. Możemy wraz z Nią zasiąść na sali toruńskiego sądu i obserwować proces zabójców ks. Jerzego Popiełuszki, uczestniczyć w setkach spotkań, współtworzyć kształt nowej Polski po roku 1989. To niezwykła perspektywa, powinna nas ona skłaniać do uważnego wsłuchiwania się w głos Pani Ziuty.
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj komentarz