Ks. Bonieckiego rozmowy o życiu

1 marca 2019 r. w Domu Literatury w Łodzi odbyło się spotkanie z ks. Adamem Bonieckim z okazji wydania książki–wywiadu „Rozmowy o życiu”. Spotkanie zorganizowane przez Fundację Carpe Diem, Klub Tygodnika Powszechnego w Łodzi i gospodarza miejsca – Dom Literatury poprowadził Marek Zając. Łodzianie dopisali, co napawa otuchą. Sala, gdzie odbywają się wieczorki literackie wypełniona po brzegi, korytarz również.

Atmosfera, jak zawsze, gdy gościem jest ks. Adam, pełna życzliwości i ciepłego uśmiechu. Niektórych pytań można było się spodziewać, jak np. dotyczących zaangażowania Kościoła w życie polityczne czy kryzysu, z jakim obecnie boryka się Kościół. Żadna z odpowiedzi nie była skierowana „przeciw”, a z całą stanowczością zachęcała do zastanowienia się nad istotą problemu, do wejścia w głębie poruszanego zagadnienia.  Dla mnie osobiście dramatycznie zabrzmiało przywołanie sytuacji, opisanej w książce, gdy odmówiono ks. Adamowi odprawienia Mszy św. w jednym z kościołów, tylko dlatego, że okazał się tym księdzem Bonieckim.  Ks. Adam z właściwą sobie zwyczajnością stwierdził – cóż idę do innego kościoła. Wiele ta sytuacja daje do myślenia o naszym polskim rozumieniu katolicyzmu, który czasami mija się z chrześcijaństwem.

Piękny to był wieczór. Na zakończenie, tradycyjnie, jak przy każdej promocji, podpisywanie książki i wielka kolejka po autograf Autora. Kolejka była długa i wiele ciekawych rozmów potoczyło się, zanim wszyscy oczekujący dedykację otrzymali.

Dzięki przezorności organizatorów – Fundacji Carpe Diem istnieje możliwość obejrzenia tegoż wyjątkowego spotkania. Wsłuchania się w słowa pozornie zwyczajne a jakże godne przypomnienia.

fotografie: foto: Piotr Białkowski

 

 

Dodaj komentarz