Kościół wobec osób LGBT

„Kościół wobec osób LGBT” to tytuł spotkania w zielonogórskim Klubie „Tygodnika Powszechnego”. Zaproszenie przyjęli: dominikanin Andrzej Kuśmierski OP i Ignacy Dudkiewicz – filozof, publicysta, redaktor naczelny Magazynu „Kontakt””.

O naszych Gościach:

Andrzej Kuśmierski OP urodzony w 1966 roku w Wałczu. Do Zakonu wstąpił w 1989 roku. Święcenia przyjął w 1995. Zdobył tytuł lic. teologii Facultad de Teologia de San Esteban. Przeor w wielu klasztorach. Koordynator obchodów jubileuszu 800-lecia Zakonu Kaznodziejskiego.
“Kościół nie jest zwolniony z myślenia. Bardzo wiele rzeczy zmieniało się dzięki rozwojowi nauki. Być może za jakiś czas zweryfikuje także swoje nauczanie i będzie mówił o orientacji homoseksualnej inaczej. Nie widzę powodów, by to wykluczać” – mówił w wywiadzie udzielonym Ignacemu Dudkiewiczowi z Magazynu Kontakt.

http://magazynkontakt.pl/ojciec-kusmierski-nie-mozna-wykluczyc-zmiany-nauczania-kosciola-o-homoseksualizmie.html

Ignacy Dudkiewicz urodzony w 1991 r. w Warszawie. Filozof, publicysta i dziennikarz. Redaktor naczelny czasopisma katolewicy społecznej „Kontakt”. Członek zarządu Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie. Redaktor naczelny „Publicystyki” w portalu NGO.pl. Były wieloletni wychowawca w grupie Sekcji Rodzin KIK. Publikował między innymi w „Więzi”, „Tygodniku Powszechnym”, „Trzecim Sektorze”, „Gazecie Wyborczej”, „Dużym Formacie”, „Nowym Obywatelu”, „Znaku”, „Teofilu” oraz na portalu Deon.pl.
Zajmuje się przede wszystkim sprawami aktywności społecznej, Kościoła, bioetyki oraz bezdomności. Autor wywiadu-rzeki z ks. prof. Andrzejem Szostkiem pt. „Uczestniczyć w losie Drugiego. Rozmowy o etyce, Kościele i świecie”.

„Bliższe przyjrzenie się katolickiemu stosunkowi do osób LGBT oraz ich praw pozwala dostrzec, że to nie ewentualne braki w ortodoksji niektórych katolików i katoliczek czy tworzonych przez nich środowisk są w tej kwestii największym problemem. Znacznie poważniejszym wyzwaniem są rażące braki w ortopraksji tych, którzy grzmiąc o grzechu, sami łamią szereg Bożych przykazań. To wyzwanie, które w największym stopniu – wobec postawy biskupów i znaczącej większości księży – muszą wziąć na siebie osoby świeckie. Gdy trzeba, mówić: „nie wolno”. Oraz na co dzień praktykować miłość bliźniego wobec braci i sióstr – obecnie w szczególny sposób wobec lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych. ” pisze Ignacy Dudkiewicz

http://magazynkontakt.pl/polski-kosciol-bladzi-w-kwestii-osob-lgbt.html

Zapraszamy na spotkanie w środę, 8 stycznia 2020 r. o godz. 18.00 w Piekarni Cichej Kobiety przy ul. Fabrycznej 13. Wstęp wolny.

Dodaj komentarz