Kościół kobiet – kobiety kościoła

„Kościół kobiet – kobiety kościoła” to tytuł spotkania z teolożką dr hab. Elżbietą Adamiak w zielonogórskim Klubie „Tygodnika Powszechnego”.

Zapraszamy na spotkanie we wtorek, 24 września, o godz. 18.00 do Piekarni Cichej Kobiety przy ul. Fabrycznej 13 w Zielonej Górze.

Wstęp wolny.
„Jan Paweł II uważał, że dyskryminacja kobiet jest grzechem. Poświęcał roli kobiet więcej miejsca niż poprzednicy. Przepraszał za winy synów Kościoła wobec kobiet” – pisze Elżbieta Adamiak.

Kobiety od dawna są obecne w teologii. Ile z nich może jednak kontynuować badania naukowe? Ile zostaje wykładowczyniami albo zaczyna pracę w instytucjach kościelnych? Ile wreszcie – to zdarza się najczęściej – wybiera posadę nauczycielki religii?
Będziemy dyskutować !

Nasz Gość Elżbieta Adamiak jest dr hab. w dziedzinie nauk teologicznych na podstawie rozprawy „Communio sanctorum. Zarys ekumenicznie zorientowanej dogmatycznej teologii świętych obcowania” (2011).
Studiowała w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w Ratyzbonie (Niemcy) i Nijmegen (Holandia). Pracowała jako redaktorka w Wydawnictwie Księży Marianów (1994) oraz Drukarni i Księgarni Św. Wojciecha (1994-1998). W latach 1998-2014 wykładowczyni w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2014 r. profesor teologii fundamentalnej i digmatycznej w Uniwersytecie Koblenz Landau w Niemczech.
Autorka kilku książek, m.in.: Milcząca obecność. O roli kobiety w Kościele (Warszawa 2005²; w 2008 ukazał się przekład japoński), Kobiety w Biblii. Stary Testament (Kraków 2006), Traktat o Maryi (Warszawa 2006), Kobiety w Biblii. Nowy Testament (Warszawa 2010) oraz licznych artykułów naukowych i publicystycznych.
Współredaktorka m.in. wraz z biskupem Andrzejem Czają i Józefem Majewskim sześciotomowej Dogmatyki „Więzi” (Warszawa 2005-2007), wraz z M. Chrząstowską: Godzina kobiet? Recepcja nauczania Kościoła rzymskokatolickiego o kobietach w Polsce 1978-2005 (Poznań 2008), wraz z M. Chrząstowską, C. Methuen, S. Sobkowiak, Gender and Religion in Central and Eastern Europe (Poznań 2009); wraz z M. Chrząstowską, M. Grzywacz, J. Melonowską i S. Sobkowiak,
Friendship with the Other. Religions – Relations – Attitudes (Poznań 2016).
Współautorka zbioru rozmów Dzieci Soboru zadają pytania. Rozmowy o Soborze Watykańskim II, pod red. Z. Nosowskiego (Warszawa 1996) oraz Nad przepaściami wiary. Z ks. Wacławem Hryniewiczem OMI rozmawiają Elżbieta Adamiak i Józef Majewski (Kraków 2001).

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj komentarz