Posted on: 14 maja 2019 Posted by: Redakcja Comments: 0

Do 15 czerwca można zgłaszać się do udziału w I Konferencji Naukowej „Drogi Europy”, która odbędzie się w tym roku pod hasłem „Pojednanie w roku rocznic. Teoria i praktyka”. Kluby „TP” i Stowarzyszenie im. Jerzego Turowicza organizują ją razem z Fundacją Konrada Adenauera i Wydawnictwem ZNAK.

Cykl konferencji naukowych Drogi Europy jest elementem szerszych działań Klubów „Tygodnika Powszechnego”, zmierzających do podwyższania kultury debaty publicznej w Polsce. W sposób szczególny chcemy zajmować się tematyką bliską środowisku „Tygodnika Powszechnego” i Znaku. Zależy nam także, by zgłębiać badawczo także losy tego środowiska oraz idee, które mu przyświecały na przestrzeni lat.

Inspiracją dla tytułu konferencji był tekst Drogi do Europy, który Jerzy Turowicz opublikował w trzecim numerze pierwszego roku wydawania „Tygodnika Powszechnego”. Pisał w nim:

Kończy się wojna. Może nieliczne tygodnie, może już tylko dni dzielą nas od ostatecznej i całkowitej klęski Niemiec. (…) Europa spojrzy za siebie, obejmie jednym spojrzeniem ruiny setek miast i szeroko rozlane morze krwi i cierpienia i zapyta o sens tak straszliwej hekatomby. (…) Europa, Europa. Cóż jest Europa? Czy to pojęcie posiada dziś jakąś jednoznaczną treść? Czy jest jakiś wspólny mianownik, do którego można by sprowadzić tak różnorodne zjawiska kulturowe czy ustrojowe, jak te właśnie, które widzimy dziś na geograficznym obszarze Europy? Czy taki wspólny mianownik istniał przed wybuchem obecnej wojny, w czasie międzywojennego dwudziestolecia? Zdaje się, że nie. Europa jest pojęciem historycznym. Była kiedyś. (…) Trzeba wreszcie przeprowadzić rewizję całej tradycji europejskiej i zbadać, co z niej należy odłożyć do muzeum, a co zachować, rozwijać i kontynuować.

Więcej o konferencji, w tym szczegóły związane z zapisami znajdują się na stronie www.drogieuropy.pl

UWAGA! Wstęp na konferencję jest bezpłatny! Natomiast dla klubowiczów chcących wygłosić referat przewidzieliśmy specjalną, 20% zniżkę od standardowych kosztów.

comments

Leave a Comment