Kompendium na czas epidemii (i nie tylko)

KOMPENDIUM NA CZAS EPIDEMII (i nie tylko)

„Mnie, tobie, każdemu z nas Bóg dzisiaj mówi: »Kocham cię i zawsze będę cię kochał, jesteś cenny w moich oczach«” (Franciszek).

„Pan nie przychodzi do nas jako epidemia. (…) Nie bójmy się. Jesteśmy w rękach Boga” (abp Wojciech Polak).

„Szukajmy odpowiedzi w Piśmie św. Kiedy czytam Ewangelię, to ona czyta mnie, moje życie. I zaczynam być olśniony tym, czego chce ode mnie Bóg” (kardynał Konrad Krajewski).

„Koronawirus obnaża miałkość naszej wiary. (…) Czy nie jesteście już zmęczeni tym »łańcuszkami«, które dostajemy w ogromnej liczbie, że »trzeba o jakiejś godzinie odmówić coś tam«, że »trzeba posmarować swoje drzwi albo buty« i że »Pan Bóg właśnie nas wtedy ochroni«? Właśnie wtedy, gdy dokonamy właśnie takiej czy innej magicznej czynności – to magia, w tym nie ma żadnej wiary” (bp Adrian Galbas).

„»Musicie wiedzieć, w co wierzycie« (Benedykt XVI). – Bo jak nie, to gdy przyjdą takie momenty, to okażę się, że miedzy wiarą a zabobonem nie ma żadnej różnicy. Mówię to dlatego, że w tych dniach mamy więcej czasu. Radzę sięgnąć po katechizm, może codziennie po parę punkcików zgłębić? Może sięgnąć do tej czy innej publikacji, encykliki papieskiej? Pogłębmy wiedzę o naszej wierze” (bp Adrian Galbas).

„»Lepsze posłuszeństwo niźli nabożeństwo«. Może właśnie teraz, gdy tak bardzo zostaliśmy pozbawieni Eucharystii, trzeba zaufać wierze Kościoła, a nie własnej pobożności” (ks. Andrzej Draguła).

„Nie czytajcie i nie słuchajcie w tych dniach żadnych objawień i wizji prywatnych, poza tymi, które zatwierdził Kościół, jak Fatima, czy Orędzie o Miłosierdziu św. Faustyny. Całej reszty używa w tym czasie diabeł, by budzić strach, poczucie winy
i oddalać od Boga. Wszystko jedno, jaki ksiądz czy wierny świecki je propaguje.

W każdym czasie chrześcijanin nosi w sercu pokój Jezusa i żyje z podniesioną głową, a nie w lęku” (Dariusz Piórkowski SJ).

„Rzekome objawienia Matki Bożej w Trevignano Romano we Włoszech przekazywane mistyczce Giselli Carda nie są uznane przez Kościół” (Dariusz Piórkowski SJ).

„Zdrowe fundamenty chrześcijańskiego życia duchowego to Eucharystia i miłość, a nie prywatne objawienia” (ks. Andrzej Draguła).

„Maryja nigdy nie występuje przeciwko papieżowi i biskupowi. Proszę być ostrożnym” (ks. Radek Rakowski).

“Oczekiwanie na spektakularny cud w połączeniu z odrzuceniem tego, co pomaga w powrocie do zdrowia, nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem. To zwyczajna szarlataneria” (ks. Bartek Rajewski).

„Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobro wynagradza”, jednak „za zło nie karze”, lecz zawsze „ma na nie lekarstwo” (dr Małgorzata Wałejko).
“Epidemia to nie »dopust Boży«. Jezus, stojąc przy grobie Łazarza płacze, bo Jego przyjaciel wszedł w to najstraszniejsze doświadczenie ludzkości. Tak samo Jezus płacze i cierpi dzisiaj z tymi, którzy doświadczają choroby, cierpienia, lęku, niepewności, straty czy nawet bankructwa. Jezus jest dzisiaj przy tych wszystkich, którzy doświadczają jakichkolwiek trudności spowodowanych przez epidemię”
(ks. Bartek Rajewski).

“Dobre słowo i dobra rada działają podobnie jak lekarstwo. Więcej nawet. Potrafią przywracać do życia tych, z których to życie uchodzi na skutek lęku, choroby czy niepewności. Opowiadanie o wskrzeszeniu Łazarza również nas o tym przekonuje, skoro to przyjaciel wskrzesza przyjaciela” (ks. Bartek Rajewski).

“Nawet najpiękniejsze grafiki z wizerunkami papieża i cytatami z jego rzekomych wypowiedzi nie muszą być prawdziwe. Zanim udostępnisz lub prześlesz dalej, staraj się dotrzeć do źródła i sprawdź ich autentyczność” (ks. Bartek Rajewski).

Prezentujemy zbiór myśli, które być może pomogą i Tobie przeżyć czas epidemii. Pośród autorów wybranych sentencji są papieże Franciszek i Benedykt XVI abp Wojciech Polak, bp Adrian Galbas, ks. prof. Andrzej Draguła, ks. Dariusz Piórkowski, ks. Radek Rakowski oraz niżej/wyżej podpisany. Wszystkiego dobrego! :)
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.