Kobieta wewnątrz Kościoła

Debata pt. „Kobiety wewnątrz Kościoła” to kontynuacja dyskusji o równości kobiet i mężczyzn w Kościele. Chcemy porozmawiać o tym, jaką wizję kobiety, kobiecości przedstawia Kościół, jaką rolę chce, aby pełniła w życiu, jakie miejsce jej przyznaje. Chcemy też porozmawiać o kobiecie w strukturach kościelnych.

Myśląc o Kościele, myślimy bowiem najczęściej o księżach, zakonnikach. Dlaczego tak mało mówi się i pisze o siostrach zakonnych? Czy również są dyskryminowane, podobnie jak kobiety świeckie? Czy w ogóle można ten temat poruszać? Czy, jak napisał Piotr Żytnicki w „Gazecie Wyborczej”- „Czułą struną polskiego Kościoła nie jest pedofilia, ale wieść, że zakonnica gotuje biskupowi”? Jego wcześniejszy tekst „Gejowska rozwiązłość na Netfliksie, czyli jak abp Gądecki zawraca młodych do Kościoła”, w którym tylko bardzo ogólnie wspomniał o tym, że zakonnice w pałacach biskupich pracują jak niewolnice, spotkał się z gwałtowną reakcją trzech sióstr. Napisały one nawet list otwarty do RPO, protestując przeciw temu, aby nazywać je niewolnicami. Uznały artykuł redaktora GW za dyskryminujący, lekceważący, poniżający je jako kobiety i jako siostry zakonne, które przecież żyją zgodnie z charyzmatem swoich zgromadzeń. Czego zatem wymaga od nich ten charyzmat? Czy inne charyzmaty mają polskie zakonnice, a inne te, mieszkające w innej części świata, Europy? Co można zrobić w tej nierównej sytuacji? Czy jest w ogóle wola jej zmiany? I najważniejsze pytanie: czy to kobiety odbudują Kościół z gruzów, a nie mężczyźni? O tym chcemy podyskutować w tej debacie, my kobiety świeckie.

Spotkanie prowadzi Aleksandra Klich. Odbędzie się ono online 19 listopada o godz. 18 na platformie:

Facebook.com/klubtygodnika i klubtygodnika.pl/tv
Zapraszamy do wzięcia udziału online
Uczestniczki debaty:
Aleksandra Klich-dziennikarka, redaktorka naczelna Wysokich Obcasów, zastępczyni redaktora naczelnego Gazety Wyborczej, Adama Michnika. Autorka książek: „Brat Karol, Siostra Wanda” , „Bez mitów. Portrety ze Śląska” , „Cały ten Kutz. Biografia niepokorna”, „Świat musi mieć sens”.
Marta Abramowicz- reporterka, badaczka społeczna, działaczka na rzecz praw człowieka, psycholożka, ekspertka od zagadnień związanych z przeciwdziałaniem dyskryminacji, autorka dwóch największych przeprowadzonych dotychczas w Polsce badań nad sytuacją społeczną osób LGBT, autorka książek: „Zakonnice odchodzą po cichu” i „Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica”.
Zuzanna Radzik- publicystka i teolożka. Wiceprezeska fundacji Forum Dialogu. Autorka książek: „Kościół kobiet”, „Emancypantki. Kobiety, które zbudowały Kościół”. Stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”.
Weronika Uziak — Gdańszczanka. Menadżer kultury. Członkini Klubu Tygodnika Powszechnego Trójmiasto. Związana z Dialogami Świętojańskimi (wcześniej: Dialogami Dominikańskim). Jedna z uczestniczek ostatnich protestów i sygnatariuszka listu pod tytułem „Mówię dość! Katoliczki przeciw wyrokowi TK”.
Justyna Zorn- żona matka i aktywistka katolicka. Próbuje łączyć życie rodzinnie z działalnością na rzecz rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami. Przy parafii św. Mikołaja w Gdyni prowadzi grupę wsparcia dla rodziców dzieci ze specjalnymi potrzebami. W listopadzie i grudniu 2019 r. współorganizowała protest pod kurią metropolitalną w Gdańsku. W marcu 2020 brała udział w spotkaniu w Nuncjaturze Apostolskiej, które miało na celu zobligowanie nuncjusza do podjęcia działań w sprawie naszej diecezji i abp L. Głódzia. W czerwcu 2020 zorganizowała zbiórkę, dzięki której udało się opublikować apel do Papieża Franciszka we włoskim dzienniku “La Repubblica”. Apel ukazał się zgodnie z planem 29.06.2020 i odbił się szerokim echem w światowych mediach.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Nadchodzące wydarzenia:

[eventlist categories=”18″ whitelabel = true noresults=”Brak nadchodzących wydarzeń” limit=15]