(Non)konformizm i Kieślowski. Nowe czasy, ten sam „Przypadek”?

Bogusław Linda w filmie „Przypadek” Krzysztofa Kieślowskiego

Wydana w zeszłym roku książka „Kieślowski. Zbliżenie” Katarzyny Surmiak-Domańskiej na nowo otworzyła publiczną debatę o Krzysztofie Kieślowskim i jego twórczości. Wydawać się może, że jego kino zupełnie nie przystaje do współczesności – jest wymagające, refleksyjne, pełne erudycji i bardzo różne od dominujących w świecie filmu trendów, epatujących wszystkim tym, czego u polskiego reżysera brak.  Czytaj więcej »

Justyna Sobolewska o Kornelu Filipowiczu (wideo)

Kornel Filipowicz to znany głównie z krótkich form literackich polski powieściopisarz, nowelista, scenarzysta i poeta. Przypomnieniem twórczości Filipowicza zajęła się Justyna Sobolewska, która dokonała wyboru opowiadań wydanych w ubiegłym roku przez Wydawnictwo Znak, a obecnie pracuje nad jego biografią. O dziełach Filipowicza i o życiu pisarza rozmawiał z nią Filip Biały z Klubu „Tygodnika Powszechnego” w Poznaniu w grudniu minionego roku. Oto zapis rozmowy.

Za wsparcie w organizacji spotkań (wcześniej odbyło się także spotkanie ze studentami) dziękujemy Instytutowi Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Bibliotece Uniwersyteckiej oraz Wydawnictwu Znak.

Mary Beard: Kobiety i władza

Czy historia kultury zachodniej jest historią uciszania kobiet? Czy mizoginizm, obecny w najistotniejszych dla tradycji europejskiej dziełach literackich, także i dziś wpływa na postrzeganie roli kobiet życiu publicznymi i politycznym? Czy ruch #MeToo uczynił głosy kobiet słyszalnymi? Tezy, stawiane przez wybitną brytyjską historyczkę Mary Beard w książce „Kobiety i władza. Manifest” będą przedmiotem dyskusji, do której zaproszone zostały prof. Krystyna Bartol (Instytut Filologii Klasycznej UAM) oraz prof. Dorota Piontek (Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM).

Czytaj więcej »