Południowo-zachodnia część Saksonii była jednym z pierwszych i najważniejszych ośrodków industrializacji europejskiej. Inaczej niż np. w Zagłębiu Ruhry, początki jego rozwoju gospodarczego sięgają XVI wieku, kiedy to przemysł wydobywczy znajdował się w tym regionie. Kapitał i praca, wiedza i innowacje, technologia i społeczeństwo tworzą w tym regionie przyszłościowe powiązania. Dlatego też wizerunek własny Saksonii nadal opiera się na triadzie bogactwa kulturowego, piękna przyrody i szerokiej bazie przemysłowej.
Klub “TP” Lipsk
Etyka solidarności dzisiaj – refleksje i dyskusja wokół książki Józefa Tischnera
Choć czas, który upłynął od powstania „Etyki solidarności” ks. Józefa Tischnera na pewno wpływa na jej odbiór, to wciąż pozostaje jedną z najważniejszych polskich książek ostatniego półwiecza. Czytać ją może każdy, niekoniecznie tylko filozofowie. Będziemy o niej rozmawiać na spotkaniu Klubu “Tygodnika Powszechnego” w Lipsku w czwartek, 15 października 2020 r. o godz. 19.00.
Urodziny przyjaciela Polski i Krakowa – Friedricha Magiriusa
Upadek NRD zaczął się w Lipsku. W 1989 roku modlitwy pokojowe w tutejszym Nikolaikirche były regularnie organizowane przez grupy domagające się większych swobód obywatelskich, ochrony środowiska i poszanowania praw człowieka. Cotygodniowe spotkania i modlitwy stały się punktem wyjścia “Montagsdemonstrationen” – poniedziałkowych demonstracji w Lipsku i położyły podwaliny pod pokojową rewolucję we wschodnich Niemczech.
Jakobsweg – impresje z drogi szlakiem św. Jakuba
Klub “Tygodnika Powszechnego” w Lipsku zaprasza na spotkanie pt. “Jakobsweg – impresje z drogi szlakiem św. Jakuba w Hiszpanii” Spotkanie odbędzie się w czwartek, 28 listopada 2019 o godz. 19.00 w Probsteikirche – Katholisches Propsteipfarramt St. Trinitatis, Nonnenmühlgasse 2, Leipzig.
Spotkanie z Michaelem Schilingiem – członkiem zgromadzenia Małych Braci Jezusa w Lipsku
Klub “Tygodnika Powszechnego” w Lipsku zaprasza na spotkanie z Michaelem Schilingiem – członkiem zgromadzenia Małych Braci Jezusa. Będziemy rozmawiać o tym, czy istnieje coś takiego jak „polska religijność”? Co znaczy wierzyć w Niemczech? Co znaczy wierzyć w Polsce? Początek roku 2019 r. Michael Schiling spędził w warszawskim domu wspólnoty i podzieli się z nami także swoimi refleksjami i doświadczeniami z pobytu w Polsce.
Spotkamy się w środę, 30 października o godz. 19.00 w Probsteikirche – Katholisches Propsteipfarramt St. Trinitatis, Nonnenmühlgasse 2, Leipzig.
“Tylko nie mów nikomu” – dyskusja w Klubie w Lipsku
Film “Tylko nie mów nikomu” to film dokumentalny autorstwa Tomasza Siekielskiego. Od 11 maja 2019 roku jest dostępny na portalu youtube. Film porusza tematykę pedofilii wśród księży, którzy są często bezkarni i traktowani z pobłażliwością przez swoich przełożonych. Film pobił rekord polskiego Youtube, odnotowując do tej pory 23 miliony odsłon.