Ks. bp Tadeusz Pieronek i Szymon Wróbel w Bielsku-Białej

W Klubie „TP” w Bielsku-Białej spotkaliśmy się z Księdzem Biskupem Tadeuszem Pieronkiem. Pytaliśmy go o  relacje między chrześcijaństwem, Kościołem i Unią Europejską. To ważne tematy w czasie narastającego sceptycyzmu, krytycznych opinii o UE i propagandy antyunijnej. Podejmowali je także rozmówcy Szymona Wróbla, autora książki „Ojciec, czyli o Pieronku”, którą na spotkaniu prezentował sam autor. Książka jest nie tylko biografią i historią rodzinną Księdza Biskupa, ale też  zbiorem wywiadów z ludźmi, którzy się z nim zetknęli. Czytaj więcej »

ks. bp Tadeusz Pieronek w Bielsku-Białej

fot. Andrzej Banas

O Kościele, państwie i wyzwaniach europejskiej współczesności będziemy mogli posłuchać i porozmawiać w czasie najbliższego spotkania Klubu “Tygodnika Powszechnego” w Bielsku-Białej. Specjalnym Gościem spotkania będzie Ksiądz Biskup Tadeusz Pieronek – organizator XVIII Międzynarodowej Konferencji z cyklu “Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej”, która odbyła się w Krakowie w październiku br. Czytaj więcej »

Debata „Język współczesnego Kościoła” (wideo)

Zapraszamy do obejrzenia nagrania z debaty „Język współczesnego Kościoła”, którą zorganizował Klub „Tygodnika Powszechnego” w Bielsku-Białej. W dyskusji, organizowanej w ramach cyklu „Wartości chrześcijańskie w społeczeństwie obywatelskim” udział wzięli prof. Aldona Skudrzykowa (Uniwersytet Śląski), dr Ewa Bobrowska (Uniwersytet Jagielloński), ks. prof. Wiesław Przyczyna (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II), ks. Mirosław Jadłosz (Diecezja Sosnowiecka). Dyskusję prowadził dr hab. Jacek Warchala (Uniwersytet Śląski). Czytaj więcej »

“Biało-czerwone ołtarze?”

Czy u zarania II Rzeczypospolitej w myśli katolickiej pozostało coś z ducha encykliki Cum primum? Czy polskim  księżom nadal przyświecał ultramontanizm? A może świadomość obowiązków ciążących na Polakach z tytułu ich narodowości wzięła górę? Czy obie te postawy udało się połączyć lub przynajmniej sprawić, by się  wzajemnie nie wykluczały? Na te i podobne pytania odpowie prof. Lech Krzyżanowski na spotkaniu Klubu  “Tygodnika Powszechnego” w Bielsku-Białej w poniedziałek 19 listopada o godz. 17.30 w Klubokawiarni Aquarium Galerii BWA przy ul. 3 Maja.

Zapraszamy!