Święta materia ochronna, czyli moc sprawcza relikwii

Z relikwiami w Kościele mamy do czynienia właściwie na co dzień, jednak to, w jaki sposób je traktujemy zależy od osobistych doświadczeń każdego z nas. Ks. Andrzej Draguła pisał kiedyś w „Tygodniku Powszechnym”, że „W przypadku praktyk religijnych, których nieodłącznym elementem jest przedmiot, łatwo przekroczyć granicę postawy magicznej. I popaść w zabobon”.

Dlatego w Klubie „Tygodnika Powszechnego” w Grudziądzu przyjrzymy się bliżej relikwiom i ich znaczeniu. Zaczynając od starożytnego kultu relikwii, przez średniowieczny, zajrzymy jak to wygląda w innych kościołach, a także przyjrzymy się kuriozalnym przykładom tego kultu.

Naszym przewodnikiem będzie Łukasz Ciemiński.

Zapraszam w środę, 3 lipca, o godz. 17.00 do Niepublicznej Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Chełmińskiej 121

 

O potrzebie harmonii i tolerancji

Ostatnie przed wakacjami spotkanie białostockiego Klubu „Tygodnika Powszechnego” było niezwykle interesujące i inspirujące. Członkowie i sympatycy Klubu spotkali się w 11 czerwca 2019 r. W pierwszej części jako prelegentkę mieliśmy przyjemność gościć Panią Annę Jóźwiak- nauczycielkę języka polskiego w V LO w Białymstoku, prywatnie miłośniczkę tańca i podróży, osobę szczególnie wrażliwą na dobro człowieka, szerzącą postawę otwarcia, dialogu i poszanowania ludzi. czytaj więcej…