Klubowy weekend z Turowiczem za nami

Weekend rozpoczęliśmy już w piątek spotkaniem poświęconym powieści historycznej. O “Bolesławie Chrobrym”, monumentalnym dziele Antoniego Gołubiewa jako archetypie powieści historycznej rozmawiali prof. Aleksandra Chomiuk, red. Maciej Gablankowski i prof. Paweł Stachowiak z Klubu “TP” w Poznaniu.

W sobotę o godz. 17 rozpoczęła się uroczystość, podczas której Nagrodę im. Jerzego Turowicza odebrał Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności. Tym wyborem kapituła nagrody pragnęła podkreślić rolę instytucji w budowaniu tkanki społecznej, w kształtowaniu życia obywatelskiego i postaw społecznego zaangażowania. 

Laudację, którą na cześć laureata wygłosiła członkini jury nagrody Dominika Kozłowska, przeczytać można tutaj.

W niedzielę od rana wybraliśmy się wspólnie do Tyńca na grób Jerzego Turowicza. O godz. 12 w Bazylice Świętej Trójcy w Krakowie odprawiona została Msza św. w intencji Pana Jerzego, podczas której homilię wygłosił o. Jan Andrzej Kłoczowski OP, a wraz z nim mszę koncelebrowali o. Tomasz Dostatni z Klubu “TP” w Lublinie i ks. Andrzej Perzyński z Klubu “TP” w Łodzi.

O godz. 14.30 opowieść o “Obywatelu Turowiczu” opowiadał Janusz Poniewierski. Z dawnym szefem działu religijnego “Tygodnika Powszechnego”, a obecnie redaktorem m.in. Miesięcznika ZNAK rozmawiał Konrad Stanowicz z Klubu “TP” we Wrocławiu.

Spotkanie zakończyliśmy wspólnym kolędowaniem i słowem od ks. Adama Bonieckiego.

Więcej zdjęć Adama Walanusa można obejrzeć tutaj i tutaj.

Uroczystość wręczenia Nagrody im. Jerzego Turowicza, wizyta na grobie Redaktora w Tyńcu, Msza św. z homilią o. Jana Kłoczowskiego i dyskusja "Obywatel Turowicz" z udziałem Janusza Poniewierskiego - m.in. te wydarzenia odbyły się w miniony weekend w Krakowie. Weekend, który wypadał tuż przed 21. rocznicą śmierci Jerzego Turowicza.
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj komentarz