Klub zielonogórski rozpoczyna wspólne czytanie “Etyki solidarności” ks. Józefa Tischnera

W zielonogórskim Klubie „Tygodnika Powszechnego” rozpoczynamy wspólne czytanie nowej klubowej lektury.

„Etyka solidarności” to cykl refleksji o etyce solidarności. Książka ukazała się po raz pierwszy pod koniec lat osiemdziesiątych. Teksty zrodzone w gorących momentach historii były spontaniczną odpowiedzią chrześcijańskiego filozofa Józefa Tischnera na to, co się działo, a także próbą opisania „rodzącej się rzeczywistości ducha”.Etyka solidarności to w polskiej literaturze filozoficznej tekst absolutnie wyjątkowy. Towarzyszyła wydarzeniom politycznym lat 1980 – 1981 – przede wszystkim formowaniu się ruchu „Solidarności” – i stanowiła próbę etycznej interpretacji tego, co się działo. To na jej stronach ksiądz Tischner sformułował słynną definicję solidarności jako „braterstwa dla porażonych” opartego na zasadzie: „jeden drugiego ciężary noście”.

Zapraszamy członków i sympatyków na spotkanie  we wtorek, 5 listopada 2019 r. o godz. 18.00 do Piekarni Cichej Kobiety, ul. Fabryczna 13 w Zielonej Górze

O autorze:

JÓZEF TISCHNER (1931–2000) – ksiądz, filozof, publicysta. Profesor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, współzałożyciel wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku. Kawaler Orderu Orła Białego.

Dodaj komentarz