Kłopoty z teologią

„Kłopoty z teologią” to temat kolejnego spotkania w ramach cyklu „Wspólne czytanie” wokół książki „Po co Kościół” ks. Grzegorza Strzelczyka.
Do czasu, gdy będzie nam dane oglądanie Boga „twarzą w twarz”, pisze ks. Grzegorz Strzelczyk w jednym z rozdziałów książki, potrzebujemy teologii, pojęć i języka, które pomagają nam zrozumieć jak najwięcej, czy może zrozumieć „po swojemu”. Czytamy w książce: „…teologia twierdzi uparcie, że Bóg nie tylko może komunikować się ze światem, ale i więcej – człowiek może tę komunikację rozpoznać, właśnie jako zwrócenie się Boga do człowieka”. I dalej: „Wiarygodność teologicznych odpowiedzi na najważniejsze ludzkie pytania: kim jesteśmy? kto jest Bóg? po co żyjemy na świecie?, zależy wprost proporcjonalnie od wiarygodności wspólnoty Kościoła”. „Żeby zaufać odpowiedziom, które teologia proponuje, trzeba zaufać Kościołowi, którego głosem jest teologia”

Pojawiają się jednak wątpliwości: jak dalece ten głos interpretujemy, w jakim stopniu jest reakcją na określone uwarunkowania wspólnoty czy kondycję poszczególnych ludzi? Co jest prawdą objawioną, a co wynika z ludzkiego doświadczenia, kulturowych naleciałości, obyczajów i przyzwyczajeń? Porozmawiamy o tych rozterkach.

Na spotkaniu wspólnie zastanowimy się też nad tym, czym jest teologia narodu i dlaczego budzi takie kontrowersje, zwłaszcza dziś. Zapowiada się ciekawa rozmowa.

Zapraszamy na spotkanie w czwartek, 12 września 2019 o godz. 18.00 w sali KIK, przy ul Freta 20/24A ( II piętro)

W spotkaniu udział wezmą;
Marcin Bytniewski, nieustannie poszukujący prawd fundamentalnych teolog i poeta, aktor teatralny i filmowy, czynny członek Klubu „Tygodnika Powszechnego” w Warszawie.
Piotr Kupczak, poeta, absolwent Wydziału Teologii KUL, przedstawiciel personalizmu, który w swoich pracach porusza tematykę filozoficznego rozumienia Boga, świata i ludzkiego życia.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj komentarz