Kłopoty z prawnikami

O Kazaniu na Górze i Szekspirowskim „Zabijcie prawników” oraz o tym, jak prawo komplikuje życie i równocześnie jak jest niezbędne w życiu społecznym mówił w Bielsku-Białej prof. Włodzimierz Wróbel z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Sędzia Sądu Najwyższego, karnista i znawca prawa medycznego.Zawód prawnika to zawód, który opisany jest w Kazaniu na Górze: „Błogosławieni, pokój czyniący”- czytamy w Ewangelii Mateusza. Popularne wyobrażenia prawnika daleko odchodzą od tego ideału. Prawnik kojarzy się ze sporem, nie z pokojem. Niektórzy postrzegają prawników jako członków korporacji czy wręcz kasty, posługującej się niezrozumiałym językiem. Innym prawnik kojarzy się ze skomplikowanym prawem, które reprezentuje.

Wystąpienie prof. Wróbla „Dlaczego nie lubimy prawników?” stało się okazją do rozważań o kulturze kompromisu, o różnicach między prawem a moralnością, o celu funkcjonowania prawa, obronie najsłabszych, obronie praw i wolności. Szczególne zainteresowanie wzbudziły słowa o współczesnym odchodzenia od rozumu w stronę populizmu, odejściu od świata rzeczywistego w stronę przedstawianego, głównie w mediach elektronicznych. Ten wątek był także przedmiotem pytań do wykładowcy. Drugi- to model wychowania i szeroko pojętej edukacji, która miałaby uczyć kultury kompromisu i dialogu.

Usłyszeliśmy refleksje o dzisiejszej Polsce, gdzie obserwujemy spadek pospolitej przestępczości, ale więzienia są tak przepełnione, że skazani czekają na możliwość wykonania wyroku. Usłyszeliśmy opinię o sądach, które – gdy będą tylko bezstronnymi arbitrami, niezważającymi na obronę praw i wolności człowieka- przygotują grunt pod system autorytarny. I wreszcie zastanawialiśmy się wspólnie z naszym Gościem nad kryzysem języka, który przestaje być narzędziem komunikacji wspólnoty. To ważne, bo kryzys języka jest kryzysem demokracji.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj komentarz