Kawiarenki w Warszawie

W Warszawie kontynuujemy czwartkowe Kawiarenki. Na ostatnich dwóch spotkaniach mówiliśmy o budowaniu i rozumieniu poczucia niezależności kobiet oraz o naszym podejściu do rozumienia sensu kreowania życia w świecie, w którym panuje zło, zniszczenie, grozi głód oraz walka o wodę i przetrwanie.

„Własny pokój”- Kawiarenka o tym tytule nawiązującym do eseju Virginii Woolf, oparta była na treści podkastu „Tygodnika Powszechnego”, rozmowie Katarzyny Kubisiowskiej z Mirą Macinów. Zastanawiałyśmy się, jak przeżywamy własną niezależność dziś, czym jest dla nas „własny pokój” i co  niezależność kobiet stanowi. Poznałyśmy różne perspektywy, odmiennych życiowych sytuacji, życia w związku, rodzinie lub samodzielnie. Czym jest dla współczesnych kobiet niezależność i jak ją można zbudować, zarówno w sobie jak i rodzinie, społeczeństwie? Jaki wpływ ma na to wychowanie, środowisko a jaki wrodzone uwarunkowania?

Tydzień później, w czwartkowy wieczór zmierzyliśmy się z kolejnym tematem z „Tygodnika Powszechnego”. Był to, prowokujący rożne reakcje, tekst Kaspra Kalinowskiego „Lepsza jest nicość”, opisujący ruch antynatalistów, uważających, że zaprzestanie prokreacji jest najlepszą metodą na eliminację zła w świecie. Ta kontrowersyjna teoria poprowadziła nasze rozważania w kierunku poszukiwania odpowiedzi, jak rozumiemy sensowność życia, niezależnie od cierpienia i kondycji, w jakiej żyjemy. Jakie znaczenia ma dla nas posiadanie lub nieposiadanie potomstwa i jak powiązać tę potrzebę z dbałością o życie już istniejące? Odnieśliśmy się w rozmowie do tezy wysuwanej w artykule, że życie prowadzące do śmierci, jest życiem w cierpieniu jej świadomości. Przeciwstawiliśmy temu punkt widzenia, w którym istnienie cierpienia nie znaczy, że nasze życie nim jest.

Bardzo ciekawa i na pewno jedna z tych rozmów niedokończonych.

 

 

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Nadchodzące wydarzenia:
[eventlist categories="6" whitelabel = true noresults="Brak nadchodzących wydarzeń" limit=15]