Jerozolima – miasto trzech religii

W najbliższą niedzielę, 16 lutego 2020 r. o godzinie 17.00 Klub “Tygodnika Powszechnego” w Lublinie zaprasza na spotkanie „Jerozolima – miasto trzech religii”, którego gościem specjalnym będzie o. Krzysztof Modras, przeor klasztoru oo. dominikanów w Lublinie, przez wiele lat mieszkający i pracujący w Jerozolimie.

Dla Żydów, chrześcijan i wyznawców islamu Jerozolima (hebr. Jeruszalaim, gr. Ierousalem, Hierosolyma, arab. El-Quds) to jedno z najświętszych miejsc.

W judaizmie Jerozolima jest świętym miastem jako druga po Hebronie historyczna stolica królestwa Izraela. Na wzgórzu Moria powstała tzw. Pierwsza Świątynia Jerozolimska, w której znajdowała się Arka Przymierza z przechowywaną w niej m.in. tablicą z Dziesięciorgiem Przykazań. Obecnie jedyną pozostałością świątyni jest Ściana Płaczu.

Dla chrześcijan Jerozolima jest świętym miastem jako miejsce działalności i śmierci Jezusa. W granicach miasta znajduje się m.in. Golgota, na której ukrzyżowano Jezusa, oraz miejsce, gdzie po śmierci złożono Jego ciało (obecnie Bazylika Grobu Świętego).

W islamie Jerozolima jest trzecim – po Mekce i Medynie – świętym miastem, do którego Mahomet dotarł w trakcie tzw. nocnej podróży. To w Jerozolimie znajduje się Kubbat as-Sachra (Kopuła na Skale), która upamiętniać ma miejsce wstąpienia Mahometa do siedmiu niebios, oraz Meczet Al-Aksa (czyli ‘najdalszy’ – miejsce, gdzie najdalej znalazł się Prorok).

Miastu trzech religii od lat najbardziej brakuje pokoju. Jak wygląda codzienność w Jerozolimie? Jak udaje się zachować równowagę między trzema największymi religiami monoteistycznymi na relatywnie niewielkim obszarze? Na te i inne pytania w ramach Klubowej Kawiarenki spróbuje odpowiedzieć o. Krzysztof Modras.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00 w klasztornej Sali Unii Klasztoru oo. Dominikanów przy ul. Złotej 9. Każdy może liczyć na filiżankę kawy lub herbaty oraz na przyjazną atmosferę, skłaniającą do rozmów. Wystarczy dobra wola i chęć spędzenia czasu w miłym towarzystwie.

Serdecznie zapraszamy!

Dodaj komentarz