Jaki Kościół? Dziedzictwo myśli Stefana Swieżawskiego

W trakcie najbliższego spotkania w warszawskim Klubie chcemy  przypomnieć i przybliżyć postać prof. Stefana Swieżawskiego. Będzie to również doskonały pretekst do rozmowy o Soborze Watykańskim II, w którym uczestniczył,  o wpływie Soboru na współczesny Kościół, zwłaszcza w Polsce.

Naszymi Gośćmi będą:

Anna Karoń-Ostrowska — doktor filozofii, od 1993 r. redaktor WIĘZI, adiunkt na Wydziale Filozofii Akademii Ignatianum w Krakowie. Współzałożycielka i członek Rady Programowej Instytutu Myśli Józefa Tischnera. Inicjatorka i badaczka w projekcie “Krytyczne wydanie pism literackich Karola Wojtyły – Jana Pawła II”. Autorka książki „Dramat spotkania człowieka z Bogiem i z drugim w myśli Karola Wojtyły-Jana Pawła II” oraz współautorka „Dzieci Soboru zadają pytania”- wywiadu rzeki z ks. Józefem Tischnerem oraz „Zapatrzenie. Rozmowy ze Stefanem Swieżawskim”.  Jest też autorką rozszerzonego tomu rozmów z ks. prof. J. Tischnerem p.t. “Oby wszyscy tak milczeli o Bogu”. Zajmuje się myślą Karola Wojtyły – Jana Pawła II i ks. prof. Józefa Tischnera, filozofią dialogu i dramatu, teologią teatru, rolą i miejscem świeckich, zwłaszcza kobiet w Kościele.

Tadeusz Bartoś — filozof, publicysta, profesor Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Dyrektor programowy Warszawskiego Studium Filozofii i Teologii. Publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Tygodniku Powszechnym, Polityce, Newsweeku. Obecnie współpracuje stale z tygodnikiem “Przegląd”. Jest autorem książek filozoficznych, m.in.: Koniec prawdy absolutnej. Tomasz z Akwinu w epoce późnej nowoczesności, Wolność równość katolicyzm, Jan Paweł II. Analiza krytyczna.

Spotkanie poprowadzi Damian Jankowski — publicysta, krytyk filmowy, redaktor portalu Więź.pl, członek Zespołu Laboratorium „Więzi”, autor książki „Innego cudu nie będzie” — wywiadu rzeki z Wacławem Oszajcą SJ.

Zapraszamy w czwartek, 14 listopada 2019 r. o godz 18.00 do sali KIK, ul Freta 20/24A.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj komentarz